Euroopa Parlamendi ja tegelikult kogu Euroopa etteotsa pürgiv Guy Verhofstadt eile Brüsselis midagi seletamas. Foto: Emmanuel Dunand, AFP/Scanpix

Euroopa Parlament vajab palju rohkem võimu ja raha, teatas eile selle organi presidendiks pürgiv Guy Verhofstadt.

Kui ametist lahkuvat europarlamendi presidendi Martin Schulzi kritiseeriti sekkumise pärast riikide siseasjadesse, soovib Verhofstadt valitud suunas veelgi innukamalt edasi marssida.

Ta näeb vajadust "ehitada Martin Schulzi pärandile. Meil on vaja parlamendi presidenti, kes … loob tihedamalt integreeritud liidu."

"[Euroopa] Ülemkogu meid selles ei aita. Parlament on see, kes peab aitama meil võita tagasi kodanike usalduse," ütles Verhofstadt.

"Veelgi enam: olgu meil poliitiline president, euroopameelne [president], kes ehitab üles selle, mida Euroopas tarvis on."

Eriliselt rõhutas ta vajadust paisutada parlamendi finantsmusklit.

"Me vajame parlamenti, mis tõeliselt kontrollib Euroopa Komisjoni. Meil on vaja eelarvelisi volitusi, me oleme ainus parlament maailmas, millel ei ole sõnaõigust sissetulekute osas!"

Ja veel presidendi kohta: "See president peab pressima nende muutuste suunas. Võim tuleb nihutada ära ülemkogult – kes kaitseb peamiselt omaenda rahvuslikke huve – parlamendile, kes kaitseb Euroopa huvi."