Guy Verhofstadt 1. märtsil europarlamendis Euroopa ühtsuse teemal kõnelemas. Foto: Yves Herman, Reuters/Scanpix

Euroopa Parlamendi juhtiv Brexiti-läbirääkija Guy Verhofstadt lubab leiutada süsteemi, mis võimaldab euromeelsetel brittidel säilitada blokki kuulumise hüved nagu reisimisvabadus ja võimalus hääletada Euroopa valimistel.

Verhofstadt väitis, et on saanud enam kui 1000 kirja murelikelt brittidelt, kes ei taha kaotada oma suhet "Euroopa tsivilisatsiooniga."

"Täna on kõikidel Briti kodanikel ka Euroopa Liidu kodakondsus. See tähendab mitut asja: võimalust osaleda Euroopa valimistes, vabadust probleemideta liidus liikuda," loetles Verhofstadt.

"Meil on vaja asjade korraldust, kus selline asjade korraldus saab jätkuda kodanike jaoks, kes seda isiklikult taotlevad," selgitas ta.

Verhofstadt toonitas täna, et Brexiti tõttu on Euroopa Liit kriisis ning brittide otsus lahkuda oli "traagiline, õnnetus ja katastroof."

Verhofstadt on mõtelnud ka võimalusele, kuidas säilitada vähemalt Šotimaa liikmelisus, kui Suurbritannia käest lipsab. "Euroopa ei ole unustanud, et suur enamus šotlasi hääletas jäämise poolt," kõneles ta kogu maailmajao nimel ning tunnistas: "Me vajame šotlasi ja nende kindlat eurousku."

Ja viis jutu jälle Euroopa tsivilisatsioonile: "Šotimaa on kujundanud Euroopa tsivilisatsiooni läbi selliste suurkujude nagu David Hume, Alexander Fleming ja Adam Smith ning teeb seda tänagi, sammudes Euroopa väärtuste defineerimise ja tugevdamise esirinnas. Selle kõige kaotamist ei saa me endale lubada!"