Detsembri alguses portaalis Vabadused avaldatud videopöördumises räägivad tuntud ühiskonnategelased, miks nad ei toeta vihakõne või vaenukõne kriminaliseerimist. Vihakõneseaduse vastu võtavad sõna Paul Keres, Hendrik Toompere, Tõnis Mägi, Maarja Vaino, Hannes Sarv, Margus Lattik, Mait Valk ja Katrin Laur.

"Mina ei poolda sõnavabaduse piiramist vihakõne kriminaliseerimisega, sest sõnavabadus on eelduseks kõigile teistele põhivabadustele," ütles oma pöördumises vandeadvokaat Paul Keres.

Lavastaja ja näitleja Hendrik Toompere ütles, et on selle vihakõneseaduse vastu, kuna seda ei ole absoluutselt vaja ning see tekitab ühiskonda vaid asjatuid pingeid. Lisaks on ta selle seaduse kehtestamise vastu, kuna see surub maha tema vaba eneseväljendust.

Muusik Tõnis Mägi on enda sõnul vihakõne kriminaliseerimise vastu, kuna ei ole võimalik aru saada, mis asi vihakõne on: "Ükskõik, mida ma ütlen, võib muutuda vihakõneks suvalise inimese käes, kes ütleb, et "näed, Tõnis ütles nii"… ja ongi vihakõne."

"Mõtelda on mõnus… ja igasugused mõtted võivad tulla, sest mõtted on vabad. Mina ei toeta vihakõneseaduse vastuvõtmist, sest et see võtab ära meilt õiguse vabalt mõelda ja ennast vabalt väljendada," selgitas kirjandusteadlane Maarja Vaino oma vastuseisu sellele seadusele.

Portaali Vabadused toimetaja Hannes Sarv ütles aga, et on selle niinimetatud vihakõne kriminaliseerimise vastu, sest näeb teiste riikide kogemusest, et sellest saab võimu käes üks tööriist, millega kriitikute suid sulgeda.

Kirjanik Mathura (kodanikunimega Margus Lattik) ei toeta vihakõne seadust, kuna "sõna loob maailma ja mida enam on selle tähendus ette määratud, seda väiksem on meil valik maailmast, milles me elame".

Kirjanik ja muusik Mait Vaik ei poolda aga vaenukõne kriminaliseerimist, sest see on tema arvates doping solvumis- ja tühistamiskultuurile.

Kirjanik ja filmirežissöör Katrin Laur on aga niinimetatud vaenukõneseaduse vastu, sest see on tegelikult tsensuuriseadus, mis annab ühele osale ühiskonnast õiguse otsustada, mida teine osa ühiskonnast tohib mõelda ja öelda. "Aga sõnavabadus on kõikide kodanikuvabaduste alus ja kui seda hakatakse juba seibide kaupa ära võtma, siis ei ole enam demokraatlikku ühiskonda," rõhutas Laur.

Vabaduste portaali toetav Isikuvabaduse Sihtasutus saatis Riigikogu liikmetele ühtlasi põhjaliku pöördumise, milles palub mitte toetada riigikogu menetluses oleva nn vihakõneseaduse vastuvõtmist.

Toimetas Martin Vaher