Politseinikud ühe Viinis toimunud terrorirünnaku koha lähistel 04.11.2020. Foto: Scanpix

Austria siseminister Karl Nehammeri sõnul oli esmaspäeval Viini terroritõrjeoperatsiooni käigus surma saanud islamist 20-aastane Põhja-Makedoonia ja Austria topeltkodakondsusega meesterahvas, kes kuulutas sotsiaalmeedias avalikult oma truudust Islamiriigile ning keda oli terrorismi eest varasemalt karistatud.

Tapetud terroristi nimi oli Kujtim Fejzulai ja 2019. aprillis mõisteti ta 22 kuuks vangi kavatsuse eest reisida Süüriasse ja ühineda ISIS-e terroriorganisatsiooniga. Vanglas veetis Fejzulai siiski ainult üheksa kuud ja ta vabastati alaealisi puudutava kriminaalseaduse alusel, vahendab uudistekanal ReMix. 

Fejzulai, kes kandis pommivöö mulaaži, oli relvastatud AK-47 automaadi, püstoli ja matšeetega, lasti Austria politsei eriüksuse WEGA poolt maha Viini Reuprechtskirche kiriku lähedal.

Esmaspäeval, 2. novembril toimunud terrorirünnaku käigus sai peale terroristi veel surma neli inimest ja 17 inimest haavata. Terroriteod leidsid aset Viini kesklinna kuues erinevas kohas. Peale terroriakti on Austria julgeolekujõud otsinud läbi viisteist maja ja arreteerinud mitmeid inimesi.

Samuti on arreteeritud kaks inimest Alam-Austria liidumaa suurimas linnas St Pöltenis ja Ülem-Austrias asuvas Linzis üks inimene.

Tänaseni pole veel täpselt selge, kas surma saanud terrorist tegutses üksi või oli tal kaasosalisi, kes on veel vabaduses. Samas kinnitavad võimud, et veristest islamistlikest terrorirünnakutest võttis osa mitu inimest ja rünnakud olid hoolikalt ette valmistatud.

Rünnaku järgsel teisipäeval paluti Viini elanikel jääda koju ja kui nad pidi välja minema, paluti hoida eemale linnasüdamest. Koolilastele anti samuti vaba päev. Tänaseni tegelevad ümmarguselt tuhatkond politseinikku tapetud terroristi võimalike kaasosaliste otsimisega.

Austriale avaldasid sügavat kaastunnet ka Saksamaa kantsler Angela Merkel ja Euroopa Komisjoni ülemkomissar Ursula von der Leyen.

Merkeli kõneisiku Steffen Seiberti sõnul on "islamistlik terror meie ühine vaenlane. Sõda nende mõrvarite ja nende ässitajate vastu on meie ühine võitlus." 

Von der Leyen üllitas sotsiaalmeedias avalduse: "Ma rääkisin Sebastian Kurziga ja andsin talle edasi oma sügavamad kaastundeavaldused Austria inimestele peale Viinis toimunud "Islamiriigi" terroristide rünnakut. Ma mõistan selle põlastusväärse rünnaku kõige karmimate sõnadega hukka."

Toimetas Karol Kallas