Foto: Bigstockphoto

Pennsylvania osariigi valitsuselt teabenõudega kätte saadud dokumendist selgub, et kuigi toona juba laste sugueluneid tüsistati, polnud siis veel olemas seda tegevust õigustavat teaduskirjandust.

Ameerika Ühendriikide Pennsylvania osariigi konservatiivse maailmavaatega lapsevanem Meghan Brock sai teada, et soovahetuskliinikud korraldavad osariigi suurima linna Philadelphia koolides lastele propagandaüritusi ja koolitusi. Selle peale esitas ta käesoleva aasta oktoobris Pennsylvania terviseministeeriumile teabenõude (Right-To-Know request), millele vastati 18. novembriks.  

"Mulle tekitab tõsist muret, et soosegaduses alaealisi lapsi julgustatakse panema oma keha suhtes toime alatiseks jäävaid ja järglaste saamise võimet ära võtvaid muudatusi. Seda eriti teadmiste valguses, mis näitavad, et suurem osa soolise ebakõla muredest leiavad lahenduse puberteediea lõppemisega, milleks ei ole vaja kirurgilist ega ravimitega sekkumist," rääkis Brock väljaandele Daily Caller

Brock kirjutas 21. novembril sotsiaalmeedias: 

2017. aastal küsis Rachel Levine [kes toona oli Pennsylvania peaarst] CHOP sookliiniku kaasasutajalt Nadia Dowshenilt, kas on olemas [teadus]kirjandust, mis toetaks sugu kinnitava kirurgia sooritamist alaealiste peal. Vastus kõlas: "Tere Rachel, Ma ei tea, et sellist kirjandust olemas oleks, kuid teadustöid selles vallas kindlasti tehakse."    

Postitusega koos avaldas Brock Levine'i kirjavahetuse kuvatõmmise:

Levine kirjutas 2017. aasta 4. mail Dowshenile:

Linda, Nadia

Kena pärastlõunat. Me pidasime USPATHi konverentsil aru noorte, alla 18-aastaste, inimeste sugu kinnitava kirurgia teemal. Sellise kirurgia lahenduste hulgas on noorte transmeeste ülemise kehaosa ja noorte transnaiste alumise kehapoole kirurgia. Kas on olemas mingit [teadus]kirjandust, mis toetavad selliseid protokolle? Palun andke mulle teada, kui teil on selle kohta mingeid viiteid.  

"Noorte transmeeste ülemise kehaosa" kirurgia tähendab alla 18-aastaste noorte naiste rindade eemaldamist. "Noorte transnaiste alumise kehapoole" kirurgia tähendab alla 18-aastaste noorte meeste suguorganite maha lõikamist.   

Dowshen vastas sama päeva õhtul:

Tere Rachel, ma ei tea, et sellist [teadus]kirjandust oleks olemas, kuid kindlasti sellist teadust tehakse. Ma arvan, et meil on olnud rohkem kui kümme alla 18-aastast (noorim oli 15-aastane) patsienti, kellele on sooritatud rinnaoperatsioon ja üks patsient (17-aastane), kellele on sooritatud alakeha operatsioon. Ma saadan sulle eraldi e-kirja Jo Olsoni SAHMi konverentsi esitluselt pärit ülesvõttega (juhul kui sa pole seda juba näinud), mis näitab peale operatsioone rinnadüsfooria ja sarnaste komplikatsioonide määra vähenemist, millega ei kaasne alla 18-aastaste puhul, võrreldes vanemaealistega, mingit kahetsust. Ma tean, et ta on hiljuti esitanud oma uuringu teadusajakirjas avaldamiseks, kuid see pole veel ilmunud. 

Johanna Olson-Kennedy teadustöö "Transmaskuliinsete alaealiste ja noorte täiskasvanute rindade taastamine ja rinnadüsfooria: mittekirurgiliste ning kirurgia järgsete kohortide võrdlus" ilmus 2018. aasta 1. mail.

65-aastane Rachel Levine, kellele sündides pandi nimeks Richard, kes hetkel on Ameerika Ühendriikide ase-terviseminister, ja Dowsheni kirjavahetusest järeldub, et "teadust", mis osutaks "vajadusele" laste suguorganied tüsistada, 2017. aastal veel olemas ei olnud.

Toimetas Karol Kallas