Viktor Orban. Foto: Scanpix

Brüssel valetas eurooplastele, kui väitis, et majandussanktsioonid lõpetavad Ukrainas käiva sõja ruttu ning et energiavallas sanktsioone ei tule, ütles Ungari peaminister Viktor Orbán Ungari riigiraadios.

Orbáni sõnul maksavad eurooplased sanktsioonide tõttu energia eest palju rohkem kui kombeks, see asjaolu aga suurendab ebakindlust tuleviku ees, teatas Ungari riiklik uudisteagentuur MTI.

Raadiojaama „Kossuth rádió" hommikusaates „Tere hommikust, Ungari!" küsis Orbán, kas praegust olukorda tahetakse veelgi halvendada, kuna Brüssel kavandab üha uusi Venemaa-vastaseid sanktsioone.

Orbán toonitas: sõda venib, enam ei leidu neid, kes usuks selle peatsesse lõppu, samas kui hinnad on laes, inimesed vaevlevad, spekulandid aga hõõruvad rõõmust käsi.

„Energiahinna hoogsa kasvu tekitasid mitte majanduslikud põhjused, vaid Brüsseli poliitilised otsused," kuulutas Orbán.

Ungari valitsusjuht meenutas, kuidas veel enne aprillikuiseid parlamendivalimisi oli toimunud Versailles's Euroopa Liidu tippkohtumine, kus sakslased ja Ungari juhtimisel teisedki liikmesriigid leppisid kokku, et energiavallas sanktsioone ei kehtestata. Juunis aga vahetasid sakslased poolt, Brüssel muutis meelt ning kehtestas naftasanktsioonid ja võttis päevakorda ka gaasisanktsioonid.

Lahendust pakkudes lausus Orbán, et nagu iga halba poliitilist otsust, saab muuta ka majandussanktsioonide-alast otsust.

Hoiatas, et kui seda mitte teha, siis on oht, et sanktsioonide mõjul tekitatud kõrged hinnad muutuvad majanduse osaks ja jäävad meid saatma veel lähemaks viieks kuni kümneks aastaks.

Toimatas Tõnu Kalvet