Pühapäeval 3. aprillil toimunud Ungari parlamendivalimised võitis senine Viktor Orbáni juhitud Fideszi ja Kristlik-Demokraatliku Rahvapartei koalitsioon, mis ilmselt säilitab parlamendis superenamuse.
Enne häälte üle kontrollimist ja vaidluste lahendamist ei saa lõplikke tulemusi öelda, kuid esialgsed tulemused näitavad, et Fideszil õnnestub parlamendis säilitada ⅔ superenamus, vahendab ReMix.
Esialgsete tulemuste järele sai Fideszi ja Kristlik-Demokraatliku Rahvapartei (KDNP) koalitsioon 199-kohalises parlamendis 133, progressiusklike "euroliberaalide" ning natsionaalsotsialistide ühinenud opositsiooni liit Ühiselt Ungari Eest 52 kohta ja liikumine Meie Kodumaa kaks kohta. Superenamuseks on vaja 133 kohta ja enamuseks sada.
Võidu puhul rahvale Budapestis kõnet pidades pidas Orbán hea sõnaga meeles ka Euroopa Liidu bürokraate: "Kallid sõbrad, me oleme saavutanud suure võidu, mis on nii suur, et seda on võimalik näha isegi Kuu pealt ja kindlasti Brüsselist."
"Me võitsime, sest meid ühendab ühine kirg ja see on Ungari," rääkis peaminister juubeldavatele toetajatele.
Orbán juhtis oma kõnes tähelepanu meeletutele rahasummadele, millega toetati Ungari opositsiooni valimiskampaaniat välisriikidest ja rõhutas, et Ungari rahvas ei allu välismaalaste manipulatsioonidele. Soola haava peale puistates lisas ta, et neil valimistel opositsioonile raha kulutamine oli asjatu.
"Iga penn, mis anti Ungari vasakpoolsetele, oli raiskamine. Paistab, et Ungari vasakpoolsed on onu George Sorose elu kõige sandim investeering. 12 aastat [nii kaua on Orbán ja Fidesz võimul olnud] on opositsioon lihtsalt raha laiaks löönud," nöökis Orban pahempoolsete suurimat "heategijat".
Kuigi küsitlused näitasid enne valimisi opositsioonilisele Ühiselt Ungari Eest, mida juhib Hódmezővásárhely'i linnapea Péter Márki-Zay, märksa paremaid tulemusi, jäid päris hääled prognoosidele tublisti alla. Márki-Zay jaoks oli eriti piinlik hetk see, et ta jäi 11 protsendiga Fideszile alla isegi oma valimisringkonnas.
Neile, kes kurdavad Ungari "demokraatia puudujäägi üle, osutas Orbán, et tema partei poliitikat toetab enamus Ungari rahvast. Samuti märkis ta ära, et valimisaktiivsus oli märkimisväärselt kõrge ja valimas käis üle 69 protsendi kodanikest.
Eestis käis viimastel Riigikogu valimistel hääletamas 63,1 protsenti hääleõiguslikest kodanikest, kellest omakorda e-hääletajad moodustasid 43,8 protsenti. Ungaris on erandjuhtudel võimalik hääletada kirja teel, mis tähendab, et erinevalt Eestist, kus saab oma valiku teha kodust lahkumata, pidid Ungaris inimesed hääletamiseks minema valimisjaoskonda.
Ungari valimiste üheks peateemaks oli Ukraina sõda. Orbán on keeldunud tänaseni saatmast Ukrainasse relvi, piiras mõnda aega isegi teiste riikide relvasaadetiste liikumist läbi Ungari ning pole sarnaselt Saksamaaga nõus Euroopa Liidu poolt Venemaale kehtestatava gaasi ja naftaembargoga, kuna see kahjustaks "pöördumatult" Ungari majandust.
Samas on Ungari üks suurimaid Ukraina sõjapõgenike vastuvõtjaid ja väidetavalt on alates Venemaa sissetungi algusest riiki saabunud üle poole miljoni inimese.
Toimetas Karol Kallas