Pilt: Objektiiv/StableDiffusion AI

23. augustil paljastas sotsiaalvõrgustiku Twitter vilepuhuja, et ettevõtte juhtkond valetas teadlikult nii nõukogule kui järelvalveametitele, sotsiaalvõrgu turvalisus ei päde ja selles vohavad rämpsposti robotkontod.

Vilepuhujaks on sotsiaalvõrgu Twitter küberturvalisuse valdkonna endine juht Peiter Zatko, kes  avalikustas 23. augustil endise tööandja kohta hulgaliselt šokeerivaid paljastusi. Zatko on tuntud häkker, kes kasutab varjunime Mudge. Ta vallandati oma töökohalt käesoleva aasta jaanuaris, mõned kuud peale endise tegevjuhi Jack Dorsey lahkumist, vahendab Breitbart.

Zatko sõnul on Twitter kaoses ja juhtimiseta ettevõte, mida vaevavad sisevõitlused ning mis ei suuda kaitsta kasutajaid. Üheks tõsisemaks Zatko süüdistuseks on väide, et ettevõtte rikkus üksteist aastat tagasi Föderaalse Kaubanduskomisjoniga (FTC) sõlmitud kokkulepet ja kinnitab viimasele nagu Twitteril oleks tugev ning kindlapiiriliselt määrateldud turvalisuse programm. 

Järgnevalt on välja toodud viis Zatko suurimat süüdistust Twitteri tegevuse kohta:

  1. Twitter on turvalisuse osas "aastaid maha jäänud".

    Zatko väidab, et võrreldes Google'i ja Facebookiga on Twitteri turvalisus sisemiste turvasüsteemide ja -protokollide poolest "aastakümneid maha jäänud". Selle näiteks tõi ta, kuidas ettevõtte töötajad pääsesid ligi süsteemi osadele, millele nad ei tohtinud ligi saada.
  2. Twitter lubas välisriikide valitsuste agendid kasutajate andmete ligi.

    Zatko sõnul on ettevõtte turvanõrkustel mõju nii USA riiklikule julgeolekule kui geopoliitikale. Tema sõnul kujutab Twitter ohtu "demokraatlikele valitsemistavadele". Näiteks võttis ettevõte teadlikult tööle inimesed, kes olid India valitsuse agendid. Augusti alguses mõisteti USA kohtus süüdi Twitteri endine töötaja, kes luuras Saudi Araabia kasuks.
  3. Twitteri tegevjuht Jack Dorsey ei võtnud teadaolevate probleemide osas midagi ette "päevade ja nädalate" jooksul.

    Zatko sõnul käis Dorsey ettevõtte juhtkonna koosolekutel nii kuidas juhtus ja 2021. aastal kannatas ta "drastilise fookusepuuduse all". Dorsey loobus Twitteri tegevjuhi kohast 2021. aasta novembris.

    Zatko sõnul ta üritas olukorda 8000 töötajaga ettevõttes parandada, kuid keegi ei võtnud teda kuulda, ega toetanud teda.
  4. Zatko sõnul soovis Twiteri tänane juht Parag Agrawal, et ta jagaks investoritele ettevõtte kohta eksitavaid andmeid.

    Vilepuhuja sõnul ilustas Agrawal tema kirjutatud ettekandeid, lükkas tema mured kõrvale ja kohati olid tegevjuhi muudetud dokumendid täis "kõige hullemaid valesid".
  5. Twitter jätab eesmärgipäraselt rämpspostirobotid tähelepanuta.

    Zatko väidab, et Twitter "valetas" asjaolude kohta kui palju robotkontosid ettevõtte platvormil tegutseb ja seda eriti Elon Muskile, kes soovis sotsiaalvõrgu 44 miljardi dollari eest ära osta. Muski süüdistuste kohaselt küündib robotkontode hulk Twitteris 20 protsendini, samas kui ettevõtte ise väidab, et neid on maksimaalselt viis protsenti.

    Zatko sõnul üritas ta 2021. aasta alguses platvormi moraali (Site Integrity; kes vastutab platvormi manipuleerimise, sealhulgas robotvõrgustike ja rämpsposti leviku tõkestamise eest ) valdkonna juhilt uurida, kui palju võrgustikus roboteid tegutseb. Talle vastati, et seda "tegelikult me ei tea".

    Zatko sõnul polnud Twitteri juhtkond robotite ja rämpspostiga võitlemisest huvitatud, kuna viimased lubasid nende reklaamide levikut näidata suuremana ja tagasid nii neile suuremad hästi tehtud töö preemiad. 

Toimetas Karol Kallas