Facebook on hakanud hindama oma kasutajate reputatsiooni, asetades nende usaldusväärsuse etteulatuvalt skaalale null kuni 1, kirjutab Washington Post.
Ajalehe teatel on Facebook arendanud varasemalt salajas olnud süsteemi välja viimase aasta jooksul – eesmärgiga tuvastada tulemuslikumalt pahatahtlikke kasutajaid.
Nagu ütles Washington Posti reporterile Facebookis väärinformatsiooniga võitlemise eest vastutav tootejuht Tessa Lyons, on reiting arendatud välja võitlemaks valeuudistega (ingl. k. fake news).
Tootejuhi väitel on kasutajate usaldusväärsuse reiting vajalik näiteks seetõttu, et käimasoleva infosõja keeristes on kasutajad hakanud märgistama valeuudistena uudiseid, mis tegelikult ei ole valeuudised.
Lyonsi sõnutsi pole "harv, et inimesed ütlevad meile, et miski on vale lihtsalt seetõttu, et nad ei ole nõus loo lähtepunktiga või on võtnud teadlikult sihtmärgiks teatud kirjastaja."
Ta kinnitas, et lisaks mainitule hindab Facebook riske analüüsides veel tuhandeid kasutajate käitumise aspekte.
Seejuures jääb Washington Posti reporterile ebaselgeks, milliseid kriteeriume Facebook kasutajate reitingu koostamisel veel arvesse võtab.
Ühtlasi pole teada, kas reiting on kõikidel kasutajatel ning millistel viisidel seda kasutatakse.
"Ebamugavust tekitab teadmatus sellest, kuidas [Facebook] meid paika paneb," tunnistas Claire Wardle, kes juhatab Harvardi ülikooli juures tegutsevat uuringulaborit First Draft, mis keskendub väärinformatsiooni mõjudele ning on Facebooki partner faktikontrolli vallas.
"Aga asja iroonia on selles, et nad ei saa meile öelda, kuidas nad meid paika panevad – sest kui nad ütleks, saaks hakata mängima nende poolt ehitatud algoritmidega."
Facebooki reitingu teema võttis otsekohe üles ka loetuim Briti tabloid The Sun, kes juba pealkirjas rõhutab, et "sina kui kasutaja neilt oma reitingut teada ei saa."
Facebooki kõneisik kinnitas aga nendega ühendust võtnud The Suni reporterile, et "idee, et meil on tsentraliseeritud "reputatsiooni" reiting kasutajate kohta, on lihtsalt täiesti vale ning Washington Posti pealkiri on eksitav."
Samal ajal võrreldakse Facebooki initsiatiivi internetiavarustes ja ajakirjanduses Hiina nn sotsiaalse krediidi süsteemiga.
Postimehe andmetel on Hiinas rakendumas "president Xi Jinpingi kava kehtestada laiem sotsiaalse krediidi süsteemi, mis lähtub põhimõttest, et kes on kord näidanud end ebausaldusväärsena, sellele kehtivad igavesti teatud piirangud."
"Tulevikus peaks hakkama riigiasutused omavahel jagama informatsiooni kodanike usaldusväärsuse kohta ja karistama nn sotsiaalse krediidi skoori alusel," saame Postimehest teada.
The Suni andmetel muutub sotsiaalse krediidi süsteem Hiinas lõplikult kohustuslikuks aastaks 2020.
Facebooki juht Mark Zuckerberg on valeuudistega võitlemise oma südameasjaks võtnud.
Sest "maailm on ärevil ja lõhestatud ning Facebookil on ees palju tööd," tunnetab Zuckerberg (34).
Facebooki "vihakõne" nupp vupsas kogemata korraks rahva ette
Koostöös globalistidega: Facebook kavatseb sekkuda valimistesse kõikjal maailmas