NIAID juht Anthony Fauci andamas tunnistusi USA Kongressi koroonaviiruse kriisikomitee ees 15.04.2021. Foto: Scanpix

Ühe tuntuima ingliskeelse peavoolu päevalehe Washington Posti kolumnist Josh Rogin rääkis Megyn Kelly jutusaates, kuidas ajakirjandus keeldub rääkimast tänase Covid-19 pandeemia kõikidest võimalikest põhjusest, sealhulgas, milline roll võib olla USA pandeemiakangelaseks tõusnud dr Anthony Faucil selle valla pääsemises, vahendab Mediaite.

"See uuringute valdkond, [võimendatud viiruste] funktsiooniuuringud (gain of function research), kogu viroloogide maailm … see on väga suletud," rääkis Rogin Kelly taskuhäälingu saates. "Ma olen palju rääkinud teadlastega, kes kõik räägivad täpselt sama juttu, kes ütlevad: "Kuule, me päriselt tahame sellest rääkida, kuid me ei saa seda teha. Miks me ei saa seda teha? Kõigi meie rahastus tuleb NIHist (Rahvuslikud Terviseinstituudid; National Institutes of Health) või NIAIDist (Allergia- ja Nakkushaiguste Rahvuslik Instituut; National Institute of Allergy and Infectious Diseases), mida mõlemit juhib Dr Fauci. … Ja nii ei saa me rääkida, et "[võimendatud viiruste] funktsiooniuuringud on ohtlikud, et see [viirus] võis valla pääseda laborist, sest sellise jutuga hävitaksime me oma karjääri, kaotaksime oma rahastuse, me ei saaks enam teha oma tööd"."

[Võimendatud viiruste] funktsiooniuuringutes tugevdatakse kunstlikult patogeenide edasikandumise jõudlust. Viis aastat enne koroonaviiruse pandeemia puhkemist, oli selliste uuringute eestvedajaks Hiinas Wuhani Viroloogiainstituut. Ameerika Ühendriikide Allergia- ja Nakkushaiguste Rahvuslik Instituut (NIAID), mida Fauci on juhtinud alates 1984. aastast, kontrollib suurema osa selliste uuringute rahastust USAs. NIAID on Rahvusliku Terviseinstituudi (NIH) allasutus, millele Rogin viitab.

Rogini sõnul on "kõigi selliste uuringute rahajagamise juht, kogu valdkonna juht, tegelikult ainult Anthony Fauci. Tema on [võimendatud viiruste] funktsiooniuuringute, sellisel kujul, nagu me neid tunneme, ristiisa. See, mida ma siin praegu räägin, on telesaadete jaoks liiga kuum teema, sest inimesed ei taha teada, et meie pandeemiakangelane … võib olla samuti seotud uuringutega, tänu millele võis see üldse valla pääseda."

"Probleem pole selles, nagu nad teeksid midagi valet või ebaseaduslikku," jätkas Washington Posti ajakirjanik. "Probleem on selles, et mitte keegi ei tea, mis oli see seaduslik tegevus, mida [laborites] tehti. Ja täna, äkisti, me seisame kõige sellega silmitsi."

Fauci on varem äratanud kriitikutes huvi kui ta 2015. aastal kiitis – aasta peale seda, kui Barack Obama oli [funktsiooniuuringutega] seotud teadustöö tegemise Ameerika Ühendriikides ära keelanud – heaks 3,7 miljoni dollari eraldamise Wuhani laboratooriumitele funktsiooniuuringutega seotud teadustöö toetuseks.

Rogin üllitas märtsis ka raamatu, milles väitis, et allikad on talle kinnitanud, et Hiina tegeles [viiruste võimendamise] funktsiooniuuringutega märksa agressiivsemalt kui senini arvatud ja leidis, et sellised uuringud lisavad tõendeid väitele, et Covid-19 pandeemia sai alguse Wuhani laboratooriumist.

"Wuhani Viroloogiainstituut on avalikult teinud [viiruste võimendamise] funktsiooniuuringutes koostööd USA ülikoolide ja institutsioonidega," kirjutab Rogin raamatus. "Samas üks ametnik kinnitas mulle, et Ameerika Ühendriikidel on tõendeid, et Hiina laboratooriumid tegelesid [viiruste võimendamise] funktsiooniuuringutega palju laiaulatuslikumal määral, kui seda avalikult tunnistati. See tähendab, et võeti rohkem riske palju suuremas hulgas laborites, mida ei avalikustatud ja millest keegi väljaspool Hiinat ei olnud teadlik. Selline teadmine omakorda toetab murettekitaval viisil hüpoteesi, et pandeemia pääses valla tänu laboriõnnetusele."

Rogin lisas Kelly saates: "Dr Fauci, pandeemiakangelane, võib olla osaline uuringutes, mis võisid põhjustada pandeemia."

Toimetas Karol Kallas