Pilt: BigStockPhoto

Ingliskeelse maailma ühe äärmusprogressistlikuma väljaande Washington Posti 750 ajakirjanikku hakkasid 7. detsembril vallandamiste, vähese vaimse abi ja napi palgatõusu tõttu 24 tunniks streikima.

Tegemist on üle aastakümnete ühe suurima Ameerika Ühendriikide ajakirjanike streigiga. Inimesed, kes on väidetavalt kursis Washington Posti (WP) majandusliku olukorraga väidavad, et 2023. aasta lõpeb väljaandele ligkaudu saja miljoni dollari suuruse kahjumiga. WP juhtkond soovib osutatud põhjusel koondada 240 töökohta, vahendab Daily Caller

Teisipäeval (5.12.2023) üllitas WP ajakirjanike ametiühing The Washington Post Newspaper Guild (Ajalehe WP Gild) avaliku kirja, milles töötajate esindajad kurdavad, et juhtkond ei võta kuulda nende nõudmisi palga, töö paindlikkuse, vaimse tervise [tugiteenuste] ja vallandamiste osas.

WP streigib ebaõiglaste tööpraktikate vastu. Washington-Baltimore'i ajakirjanike ametiühing. Pilt: X/@PostGuild

Sotsiaalmeedias süüdistab ametiühing WP juhtkonda, et viimastel pole läbirääkimisteks head tahet.

"Juhtkond on korduvalt keeldunud heas tahtes kokkuleppeid otsimast ja on ebaseaduslikult lõpetanud läbirääkimised olulistel teemadel nagu palgaõiglus ja palgatõusud, mis oleksid kooskõlas inflatsiooni ning meie konkurentide makstavate palkadega. Samuti keeldutakse läbi rääkimast kaugtöö praktikate, vaimse tervise toetamise ja lahkumishüvitiste teemal, millega soovitakse meie töötajaskonda vähendada kümne protsendi võrra," kirjutab ametiühing.

Juhtkond omalt poolt kinnitab, et hea tahe on neil olemas ja nad soovivad töötajatega kokkuleppele jõuda detsembri lõpuks. Ametiühing nõuab reporteritele palka üle 100 000 dollari aastas. WP viimane pakkumine oli alla 73 000.

WP äri on alla käinud alates 2020. aasta Ameerika Ühendriikide presidendivalimistest. Selleks ajaks oli saavutatud senine maksvate tellijate tipp, mis oli kolm miljonit digitaalse sisu eest maksvat lugejat. Tänavu juuliks oli digitellijaid WP-l jäänud järele 2,5 miljonit.

Washington DC "elamisväärne palk" on väidetavalt 190 000 – 200 000 dollari ümber aastas, ehk 22–23 dollarit tunnis, mis on Ameerika Ühendriikides kõige kõrgemate hulgas. 

Amazoni omanik ja üks maailma rikkamaid inimesi Jeff Bezos omandas Washington Posti 2013. aastal 250 miljoni dollari eest.

Toimetas Karol Kallas