Palestiinlased leinavad 12. veebruaril 2024 Iisraeli õhurünnakutes hukkunud lähedasi Najjari haiglas Rafahis, mis paikneb Gaza sektori lõunaosas. Foto: Scanpix

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) teatas, et Gaza regiooni põhjaosa oli jäänud 2023. aasta detsembri lõpu seisuga ilma töökorras haiglatest. 

"(Gaza) põhjaosas ei ole tegelikult enam ühtegi töökorras haiglat," ütles Jeruusalemas paiknenud WHO pressiesindaja Richard Peeperkorn ajakirjanikele videolingi kaudu antud intervjuus.

"Al-Ahli haigla oli viimane funktsioneeriv haigla, kuid see on nüüd minimaalselt toimiv: seal ravitakse endiselt varemalt registreeritud patsiente, kuid uusi patsiente enam vastu ei võeta."  

Peeperkorn kirjeldas Al-Ahlit kui haiglat, mis sarnaneb tänaseks hospiitsile, pakkudes üksnes väga piiratud hooldust ning funktsioneerides vaid umbes 10 töötajaga, kellest kõik on eranditult nooremad arstid ja õed, kes pakuvad elementaarset esmaabi, valuravi ja haavahooldust nende käsutusse jäänud nappide ressurssidega.

"Veel kaks päeva tagasi oli see ainus haigla, kus vigastatud inimesed pääsesid Gaza põhjaosas operatsioonile, olles samas ülekoormatud erakorralist ravi vajavate patsientidega," ütles WHO esindaja. 

WHO pressiesindaja lisas, et Iisraeli hiljutiste rünnakute tagajärjel hukkunud palestiinlaste surnukehad olid haigla hoovis ladustatud, kuna neid ei olnud enam võimalik ohutult ja väärikalt matta.  

Haiglad, mis peaksid olema kaitstud rahvusvahelise humanitaarõiguse alusel, on alates sõja puhkemisest olnud korduvalt Iisraeli õhurünnakute ründeobjektiks.   

Iisraeli armee on süüdistanud Hamasi selles, et nad on rajanud haiglate alla tunnelid, mida kasutatakse sõjaliste operatsioonide juhtimispunktidena. Tegemist on süüdistusega, mida Palestiina vastupanurühmitus on eitanud.

Kui temalt uuriti Iisraeli väidete kohta, ütles Peeperkorn, et WHO "ei saa kinnitada, kuidas mingit haiglat kasutatakse". 

"WHO roll on üksnes toimuvat jälgida, analüüsida ja sellest aru anda. Me ei omista rünnakuid tervishoiuasutustele. Me ei ole kuritegusid uuriv organisatsioon. Ma arvan, et see peaks olema kõigile väga selge," jätkas Peeperkorn. 

Iisrael on jätkanud rünnakuid haiglate vastu ka Gaza lõunaosas. Näiteks Khan Younis'is asuvale Nasser Medical Complex'ile on tehtud tänaseks juba mitu lööki. Rünnakute käigus tabas Iisraeli tankimürsk sünnitusmaja, mille tagajärjel hukkus 13-aastane tüdruk.  

Gaza tervishoiuministeeriumi pressiesindaja Ashraf al-Qidra ütles detsembris, et Gaza lõunaosa haiglad on tänaseks "täielikult kokku varisenud, suutmata tulla toime saabuvate vigastuste hulga ja raskusastmetega".

Toimetas Adrian Bachmann