Pilt: Midjourney AI

Maailma Terviseorganisatsiooni juht teatas kolmapäeval 14. septembril, et üleilmse Covid-19 pandeemia lõpp juba paistab.

"Me ei ole veel [pandeemia] lõpus, kuid see juba paistab," vahendab Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) peadirektori Tedros Adhanom Ghebreyesuse sõnu Reuters

Viirusesse, mis sai alguse 2019. aastal Hiina Rahvavabariigist, on väidetavalt surnud 6,5 miljonit ja selle on läbi põdenud 606 miljonit inimest. Pandeemia hirmus kehtestatud piirangud on mõjunud hävitavalt maailma majandusele ja riikide tervishoiusüsteemidele.

Septembri teisel nädalal teavitatud Covid-19 surmade arv oli alates 2020. aasta märtsist lugedes, kui WHO poolt pandeemia välja kuulutati, kõige madalam. 

Ghebreyesus kutsus riike olema siiski valvsad ning ta võrdles pandeemiat maratoni jooksmisega: "Täna tuleb joosta veel kiiremini ja peame tagama, et me ületame finišijoone ning saame kõik oma raske töö eest auhinna."

Samuti utsitas ta maailma riike, et need vaktsineeriksid ära 100 protsenti oma haavatavatesse rühmadesse kuuluvatest inimestest.

WHO vanemepidemioloogi Maria Van Kerkhove'i sõnul on tulevikus oodata uute Covid-19 tüvede laineid.

Käesoleval aastal on Covid-19 tõttu elust lahkunud väidetavalt üle ühe miljoni inimese.

Oktoobris koguneb WHO ekspertrühm, mis otsustab, kas pandeemia kujutab endast jätkuvalt rahvusvahelise tähtsusega rahvatervise hädaolukorda.

Toimetas Karol Kallas