Maailma Terviseorganisatsioon leppis jaanuari lõpus kokku, et Covid-19 on jätkuvalt hädaolukord ja inimesed peavad ennast selle vastu "vaktsineerima".
"Koroonaviiruse epideemia kujutab jätkuvalt üleilmset tervise hädaolukorda," vahendab Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) juhi Tedros Adhanom Ghebreyesuse 30. jaanuari pressiesinemist Breitbart.
Tedrose sõnul peavad pea kõik maailma inimesed ennast "vaktsineerima", süste regulaarselt võimendama, sööma viiruse vastaseid ravimitööstuse tooteid ja kuulama WHO sõna.
Riikide rahvatervisetööstustele anti käsk "jätkata üksikisikute ja avalikkuse [Covidi] käitumise jälgimist" ja hinnata, kui palju arvestatakse sealjuures WHO juhistega.
27. jaanuaril peetud WHO igaaastasel juhatuse koosolekul nentis Tedros, et "möödunud aastaga võrreldes on meie olukord hetkel märgatavalt parem ja selles pole kahtluski". Aasta tagasi levis maailmas kergesti nakkav SARS-CoV-2 Omikroni tüvi.
Tedrose sõnul on viimase kaheksa nädala jooksul surnud "koroonaviirusega seoses" vähemalt 170 000 inimest. Ta kutsus üles, et riskigruppide inimesed ennast "täielikult ära vaktsineeriksid", et suurendataks Covidi testimist ja haiguse varases staadiumis hakataks kasutama antiviiruse tooteid. Samuti nõudis WHO juht laborite võrgu suurendamist ja võitlust tahtlikult levitatava ja ametlike jutupunktide suhtes kriitilise "väärteabe" (misinformation) vastu.
"Me oleme lootusrikkad, et eeloleval aastal liigub maailm uude faasi, milles meil on võimalik vähendada haiglasse sattumist ja surmasid võimalikult madala tasemeni," jätkas ta.
Juhatuse liikmed juhtisid tähelepanu "pandeemia kurnatusele" ja avalikkuses levivale arusaamale, et koroonaviirus pole enam selline oht, nagu see varem oli ja selle tõttu eiratakse tervisemeetmeid, nagu maski kandmine ja üksteisest kahe meetri kaugusele hoidmine.
Tedrose poolt antud soovituste hulgas nähakse ette, et Covid-19 süstid määratakse riikide üldvaktsineerimisprogammide hulka; nõutakse Covidi "vaktsiinide" ja ravimite mahukamat kasutamist, mille puhul soovitatakse vaadata, kas neile ainetele võiks hädaolukorra kasutusloa asemel anda korralise kasutusloa ja ühe "rahvatervise ja sotsiaalse meetmena" nähakse ette avalikkuse seiramist ning Covidi ainete manustamise suurendamiseks "kommunikatsioonistrateegiate" rakendamist.
Toimetas Karol Kallas