Wikipedia. Foto: bigstockphoto.com

Wikipedia kaasasutaja Larry Sangeri sõnul tegelevad paljud veebientsüklopeedia lehed vasakpoolsuse propageerimisega, mille tulemusel on entsüklopeedia kaotanud neutraalsuse, vahendab Daily Mail.

"Wikipedia kindel pühendumine neutraalsusele on juba ammu möödas. Ideoloogiline ja religioosne kallutatus on tõeline ja murettekitav, eriti allika puhul, mida paljud käsitlevad jätkuvalt erapooletu teatmetööna," ütles Sanger.

"Wikipedia artikkel Donald Trumpi kohta on halastamatult negatiivne, kuid Barack Obamat käsitlevas artiklis ei mainita täielikult paljusid tuntud skandaale," tõi Sanger ühe näite.

Sangeri enda Wikipedia lehe kohaselt on ta juba ammu selle projekti suhtes kriitiline olnud, väljendades näiteks juba 2007. aastal arvamust, et see on nii katki, et seda ei anna enam parandada.

Sotsialismi ja kommunismi püütakse ilustada

Sotsialismi ja kommunismiga seotud Wikipedia lehed sisaldavad teravaid näiteid veebipõhise entsüklopeedia kallutatusest.

"Suurte massimõrvade, orjatöö ja inimeste põhjustatud näljahädade väljajätmine on hooletu ja sügavalt eksitav," ütles kommunismi ajalugu uurinud majandusprofessor Bryan Caplan.

Caplani sõnul sisaldavad Wikipedia artiklid palju ajalugu ja need ei piirdu ainult filosoofiliste väidetega. Kuid ajalugu keskendub sageli meelitavatele väidetele.

Wikipedia sotsialismi artikkel teatab näiteks: "Nõukogude aeg nägi 20. sajandi kõige olulisemaid tehnoloogilisi saavutusi". See artikkel ignoreerib näljahäda, kus Nõukogude Liidu diktaator Jossif Stalin käskis jõuga vilja kokku koguda sellistest piirkondadest nagu Ukraina ja Kasahstan. Selle käigus surid miljonid inimesed, samal ajal eksportis NSVL teravilja välisriikidesse.

Wikipedia põhilehtedel ei arutata samuti kommunismiga seotud kuritegude üle, mis sageli on hoopis alamlehe all, koos lingiga "vaata ka".

Kaks Wikipedia peamist sotsialismi lehte ei kajasta ühtegi julmust, mille on toime pannud sellised sotsialistlikud ja kommunistlikud režiimid nagu Venezuela, Nicaragua, Kambodža.

Wikipedia vajab rohkem mittevasakpoolseid toimetajaid

Wikipedia toimetaja Jonathan Weissi sõnul saavutab entsüklopeedia tasakaalu ainult siis, kui sellega liitub rohkem mittevasakpoolseid toimetajaid.

"Wikipedia kallutatus kajastab mõnevõrra akadeemiliste ringkondade ja ajakirjanduse kallutatust. Lihtsam on leida pigem avatud marksist kui paremtsentristlik konservatiiv," ütles Weiss.

"Teoreetiliselt on Wikipedia veel päästetav. Ma ei anna veel alla," lisas Weiss.

Toimetas Martin Vaher