Jordaania pealinn Amman Foto: Piqsels

Kolmapäeval 22. novembril Hollandi parlamendi valimised võitnud Vabaduspartei juht Geert Wilders on aastaid araablasi õrritanud väitega, et "Palestiina on hoopis Jordaanias".

Sarnase seisukohaga, et Iisraelis elavad araablased võiks asustada ümber Jordaaniasse, esines Iisraeli toetav Wilders ka valimiste nädalal. Tema mõtted mõistsid laupäeval (27.11.2023) hukka nii Jordaania, Palestiina omavalitsus kui Araabia Liiga, vahendab Politico.

Palestiina omavalitsus nimetas Wildersi mõtet "rassistlikuks, üleskutseks vägivallale meie inimeste vastu ja jõhkraks sekkumiseks nende siseasjadesse ning tulevikku".

Eraldi mõistsid Hollandi konservatiivi seisukohad hukka Jordaania, Araabia Ühendemiraadid, Bahrein, Jeemen ja Araabia Liiga.

"Hollandi parlamendisaadiku Geert Wildersi vastutustundetuid seisukohti, milles ta kutsub Palestiina inimesi asustama ümber Jordaaniasse, peetakse sekkumiseks Jordaania Hašimiidi Kuningriigi siseasjadesse, need lükatakse tagasi ja mõistetakse hukka," kirjutas Araabia Ühendemiraatide Hollandi saatkond sotsiaalmeedias. 

Wilders on aastaid avaldanud arvamust, et iisraellaste ja Iisraelis elavate araablaste vastuolud aitaks lahendada viimaste ümberasustamine Jordaaniasse.

Jordaania rahvastiku tihedus on 127 inimest ruutkilomeetrile. Riigis elab ligikaudu 11,4 miljonit inimest. Riigi pindala on 89 342 ruutkilomeetrit.

Iisraelis elab ruutkilomeetri kohta 424 inimest. Elanike arv on ümmarguselt 9,2 miljonit – kellest ligikaudu kaks miljonit on araablased – ja riigi pindala on 22 145 ruutkilomeetrit.

Toimetas Karol Kallas