Süüriast Saksamaale tulnud pagulased Hatep ja Ali osalemas karnevalil Mettmanni linnas, 6. veebruar 2016. Foto: Wolfgang Rattay, Reuters/Scanpix

Saksamaa sisejulgeolekuteenistuse raporti põhjal on pagulastena riiki sisenenud umbes 8350 äärmusliku terrorirühmitusega Islamiriik seotud võitlejat, kellest 430 on kohe valmis rünnakuid korraldama. Seni on Saksa võimud üritanud nn pagulastega kaasnevaid ohte väiksemana näidata.

Julgeolekuteenistuse Bundesamt für Verfassungsschutz (BfV) juhi Hans-Georg Maasseni teatel on aga olukord tõsine ning terrorioht on põgenikekriisi algusajaga võrreldes kasvanud. "Oleme näinud korduvalt, kuidas terroriste smugeldatakse põgenikeks maskeerituna," rääkis Maassen.

BfV kogub igal nädalal Saksamaale saabuvate ja seal juba olevate džihadistide kohta uusi andmeid. Tuleb välja, et 0,79 protsenti Saksamaale saabujatest on potsentsiaalsed terroristid, kes ohustavad Saksa riiki ja selle elanikke.

Saksa politseinikud pärast reidi, mille käigus arreteeriti üks ISIS-ega seotud migrant, 4. veebruar 2016. Foto: Bernd Thissen, AFP/Scanpix
Saksa politseinikud pärast reidi, mille käigus arreteeriti üks ISIS-ega seotud migrant, 4. veebruar 2016. Foto: Bernd Thissen, AFP/Scanpix

Jaanuari lõpus teatas ka Prantsusmaa kaitseminister Jean-Yves Le Drian, et Liibüast Itaaliasse sõitvate pagulaste keskele varjuvad Islamiriigi võitlejad kujutavad endast Euroopale suurt ohtu. "Daesh [Islamiriik] seab end üles," ütles Le Drian Prantsuse telekanalile. "Kui Vahemerel läheb ilm ilusaks, on olemas risk, et ISISe võitlejad võivad koos pagulastega üle tulla."

Juba eelmise aasta maikuus levisid teated, et Islamiriik (ISIS, Daesh) smugeldab oma võitlejaid paadipõgenikena Euroopasse. Teadaolevalt oli üks Pariisi rünnakutes osalenud terrorist saabunuid Euroopasse "põgenikuna". ISIS on ka ise kelkinud, et neil on õnnestunud Euroopasse saata tuhandeid võitlejaid.