Pilt: Midjourney AI

Sarnaselt Euroopaga vaevleb energiakriisis ka üks maailma suuremaid majandusi, USA California osariik, mille demokraatidest juhid süüdistavad probleemides küll kliimamuutuseid, kuid tegelikult on probleemide põhjuseks inimtekkeline "roheline" kliimapoliitika, leiab Wall Street Journal.

Kolmapäeval, 7. septembril avaldas ühe maailma mõjukama majandusajalehe Wall Street Journali toimetuskolleegium (editorial board) juhtkirja pealkirjaga "Gavin Newsomi [California kuberner] räpane energiasaladus: California elektrimurede põhjuseks on inimtekkelised kliimapoliitikad, mitte kliimamuutused." (Gavin Newsom's Dirty Energy Secret: California's electricity woes result from man-made climate policies, not from climate change.)

"Teisipäeval suutsid californialased napilt ära hoida elektrikatkestuste jada, kuid oht jääb püsima kogu nädalaks, kuna osariiki on tabanud ebameeldiv, kuid mitte ebatavaline kuumalaine," kirjutasid WSJ toimetajad.

"See peaks olema hoiatus selle kohta, kuidas valitsuse poolt inimestele peale sunnitud roheline energiaüleminek ohustab elektrivõrgu toimimist. Paraku demokraadid ja meedia ei suuda välja murda oma kliimamuutuste mõttekrambist ning mõelda selge peaga. Või üldse mõtelda," nad jätkasid. 

California ei suuda toota nõudluse rahuldamiseks piisavalt elektrit ja palus kuumalainete ajal inimestel kasutada vähem õhukonditsioneere, vähendada elektritarbimist ja mitte laadida elektriautosid. Nädal varem üllitas California võrguoperaator energia hädaolukorra 3. taseme hoiatuse, mis on selle kõige kõrgem hoiatuse tase. Sama taseme hoiatusi on antud lisaks mitmeid kuni 9. septembrini. 

"Demokraadid süüdistavad kliimamuutuseid nädal aega kestnud elektri kokkuhoidmise nõudmistes, kuid California kliima ei ole äkki muutunud. Samas järsult on viimaste aastate jooksul muutunud, kuidas California elektrit toodab," kirjutas WSJ.

"Päikese ja tuuleenergia tootmine on valitsuste hiigeltoetuste toel kiirkorras laienenud, mida toetab lisaks osariigi poolt kehtestatud taastuvate energiallikate kasutamise kohustus," leidis WSJ.

Nad lisasid, et roheenergia toetused on teinud turuolukorra gaasi- ja tuumajaamade jaoks keerulisemaks, mille tõttu on neist paljud tänaseks suletud.

Toimetajad hoiatavad, et "mis algab Californiast, jääb väga harva Californiasse ja ameeriklased peavad kõikjal varsti maksma vähem varustuskindla elektri eest kõrgemat hinda".

"Elektrivõrgu probleemid, millega californialased täna silmitsi seisavad, ainult suurenevad ja levivad, kuna rohelise energia hiigeltoetused ja kasutamise kohustused on lähiaastatel kahjulikud ergutusvahendid kogu USA majanduse jaoks. Süüdi on pahempoolsete kliimapoliitikad, mitte kliimamuutused," lõpetas toimetus.

Toimetas Karol Kallas