28. septembril 2024 toimus Tallinnas XIII Rahvuslaste Sügiskool. Foto: Heiti Priimets

28. septembril toimus Tallinnas tänavune rahvuslaste sügiskool. Kavas oli kolm loengut ja üks film. Tõnu Kalvet teeb ülevaate.

Avaloengus andis Eesti üks paremaid rahvastiku-asjatundjaid Lea Danilson-Järg ülevaate  rahvastikuprotsessidest nii Eestis kui ka laias maailmas, samuti nende põhjustest ja tõenäolisematest suundumustest. Lisaks tutvustas esineja Eesti perede olukorda, muuhulgas sedagi, kuidas olid sündimust suurendanud peretoetused ja kahandanud nende kärpimine. Loengupidaja hinnangul pole Eesti praeguse valitsuse pakutav lahendus – kontrollitud sisseränne – tõsiseltvõetav, kuna jätab lahendamata Eesti põlisrahva madala sündimusega kaasnevad mured, ühtlasi vähendab põlisrahva osakaalu Eesti rahvastikus. 

Teises loengus rääkis rahvastiku-uurija ning meditsiinidoktor Jaak Uibu kahest senisest eestluse elujõu kongressist ja kõigest olulisest, mis mõlemaga seondub. Uibu põhjendas, miks oli vaja korraldada selline kongress veel tänavugi, s.t. veerand sajandit pärast esimest kongressi. Ta juhtis tähelepanu peamistele eestluse elujõu nõrgestajatele ning pakkus välja omapoolseid lahendusi olukorra parandamiseks. Loengu käigus tutvustas esineja ka tänavuse kongressi ettekannete kogumiku sisu ja sünnilugu.

Rahvastiku-uurija ning meditsiinidoktor Jaak Uibu rääkis kahest senisest eestluse elujõu kongressist ja kõigest olulisest, mis mõlemaga seondub.

Kolmandas loengus juhtis rahvusvaheliste suhete magister, rahandusasjatundja Erkki Lokotar tähelepanu raudtee „Rail Baltic" juures esinevatele vasturääkivustele ning tugines seda tehes ka isiklikule kogemusele. Lokotari hinnangul leidub kõnealuse raudtee puhul kahtlustäratavaid külgi nii mitu, et on vägagi kahtlane, kas see üldse kunagi täies mahus valmib. Ta toonitas korduvalt, et pooldaks sellesarnast raudteeühendust muu Euroopaga küll, kuid üksnes Tallinna–Tapa–Tartu–Valga trassil, mitte aga praegusel, paljuski sohu ehitataval trassil.

„Rail Balticut" käsitles ka sügiskooli lõpuosas ühiselt vaadatud dokumentaalfilm „Trail Baltic. Väljasõit rohelisse" (lavastaja: Marianne Kõrver), mis kujutab kunstnik Hanna Samosoni jalgsirännakut 2020. aasta sügisel piki väljavalitud raudteetrassi Iklast kuni Ülemisteni. Samale linateosele viitas oma loengus mitmelgi korral ka Lokotar, sidudes seda oma isiklike kogemustega samalt trassilt.

Kõik loengud tekitasid kuulajates elavat huvi ja arvukalt küsimusi. Suuresti just sel põhjusel kestis sügiskool kavandatust mõnevõrra kauem.

Sügiskooli toimumiskoht oli Tallinna Puuetega Inimeste Koda (Endla tn. 59.) Korraldajarollis oli tavakohaselt Rahvuslaste Tallinna Klubi (lüh. RTK).

RTK on Tallinnaga seotud eestimeelseid inimesi ühendav organisatsioon, mis asutati 2009. aastal ja on tollest ajast peale korraldanud kõigi teadmishimuliste harimiseks rahvuslaste suve-, sügis-, talve- ja kevadkoole. Kõigil neil koolitustel on käinud esinemas oma ala nimekaid asjatundjaid paljudelt elualadelt. 

Klubil on ajalehe „Rahvuslik Teataja" näol ka oma häälekandja, lisaks veel oma koduleht (www.rahvuslasteklubi.org/tallinn). Klubi tuntuim liige on riigikogulane Anti Poolamets (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond), kes on juristina ühtlasi üks klubi asutamislepingu peamisi koostajaid.

Seekordsel koolitusel osales 15 sügiskoolilist.

Autor on XIII Rahvuslaste Sügiskooli korraldustoimkonna esimees, Rahvuslaste Tallinna Klubi asutajaliige.