Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom Tallinnas pressikonverentsi andmas. Foto: Erik Prozes, Postimees/Scanpix

Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom kirjutas 2. märtsil Facebooki vahendusel oma arvamusest ja otsusest seoses saadikupuutumatuse äravõtmisega Prantsuse Rahvusrinde liidrilt ja presidendikandidaadilt Marine Le Penilt. Objektiiv toob postituse eestikeelse osa lugejateni toimetamata kujul:

"Täna Euroopa parlament võttis saadiku puutumatuse Marin Le Penilt. Kuna hääletus ei olnud nimeline, ei saa me paraku teada, kes kuidas hääletas, kuid fakt on see, et poolt oli rõhuv enamus. Tunnistan pattu – mina resolutsiooni ei toetanud.

Ja üldse mitte suurest armastusest Marin Le Peni vastu – ei meeldi mulle see tädi. Aga see, kuidas Prantsusmaal enne presidendi valimisi kaotatakse igasugune reaalsustaju, on ikka masendav. Vaadakem, mida talle inkrimineeritakse:

(Järgneb ingliskeelne tekst, siin toimetuse poolt tõlgituna.) Prantsuse õigusorganid avasid uurimise Le Peni suhtes pärast kolme vägivaldse pildi postitamist tema Twitteri kontol, mis tõenäoliselt võisid õõnestada inimväärikust ning näitasid kolme pantvangi mõrvamist terrorirühmituse Daesh (ISISe poliitiliselt korrektsem ja enamikele inimestest arusaamatum nimetus – toim) poolt 2015. aasta 16. detsembril. Kolm fotot, mida ei olnud hägustatud, näitasid USA pantvangi James Foley pea maharaiumist, jordaanlasest piloodi Moaz Al-Kazabehi puuris elusana põletamist ning Süüria sõduri Fadi Ammar Zidani elusalt lömastamist tankiroomikute all. Piltide juurde oli Marine Le Pen kommentaariks kirjutanud: "See on Daesh!" Piltide avalikustamine järgnes Jean-Jacques Bourdini intervjuule politoloog Gilles Kepeliga, mis läks selsamal päeval RMC eetrisse ning milles tõmmati paralleele Rahvusrinde tõusu ja Daeshi tegevuse vahel. Enne kõnealuste piltide avaldamist postitas Marine Le Pen Twitteris järgmised kommentaarid: "Paralleel, mille Jean-Jacques Bourdin tõmbas täna hommikul Daeshi ja Rahvusrinde vahele, on vastuvõetamatu. Ta peab võtma tagasi need vastikud märkused."

Teisitisõnu, mingi tegelane tõmbas Twitteris paralleeli Front National ja Daeshi vahel, millele Le Pen vastas, ei see võrdlus on vastuvõetamatu ja postitas kolm pilti Daeshi mõrvadest, kirjutades juurde – See on Daesh ning nõudsid solvava postituse eemaldamist. Nüüd aga süüdistatakse teda selles, et ta levitas vägivaldseid pilte, mis võivad riivata inimväärikust (dissemination of violent images likely to undermine human dignity). In my humble opinion, sama hästi võib süüdistada sarnaste asjade levitamises ükskõik millist meediakanalit, mis edastab reportaaže ISISe poolt sooritatud kuritegudest.

Ma annan endale aru, et puutumatuse äravõtmisega me ei tee enamat, kui anname Prantsusmaa võimudele vabad käed asja uurimiseks, kuid sellegi poolest ei saa ma olla nõus sellega, et hirmus euroskeptikute võidu ees me tuleme kaasa poliitilise võitlusega, kus kasutatakse otsitud põhjuseid."

***

Objektiiv saatis reedel kõikidele Eesti saadikutele Euroopa Parlamendis järgneva meili:

Kirjutame Teile portaali Objektiiv.ee uudistetoimetusest ja palume infot selle kohta, kuidas Teie isiklikult hääletasite seonduvalt Euroopa Parlamendi otsusega võtta Marine Le Penilt saadikupuutumatus, et Prantsusmaa õiguskaitseorganid saaksid viia tema suhtes läbi menetlust seonduvalt Twitteris avaldatud piltidega. Loodame, et leiate võimaluse vastata hiljemalt esmaspäeval.

Esmaspäevaks ühtegi vastest ei laekunud, kuid eile juhtis Yana Toomi assistent Objektiivi toimetuse tähelepanu sellele, et saadik kommenteeris teemat oma Facebooki kontol.

Ülejäänud Eesti eurosaadikud Tunne Kelam, Kaja Kallas, Marju Lauristin, Indrek Tarand ja Urmas Paet ei ole vastanud.