Youtube kustutas kuni viimase ajani automaatselt teatud märksõnu sisaldavad kommentaarid, mis kritiseerisid Hiina võime. Ettevõte väidab nüüd, et tegu oli eksitusega.
Kommentaarid, kus sisaldusid fraasid 共匪 (kommunistlik bandiit) või 五毛 (50 sendi partei) kustusid umbes 15 sekundi jooksul pärast postitamist, kirjutas väljaanne The Verge. Olukorrale juhtis Twitteris tähelepanu tehnoloogiaettevõtja Palmer Luckey.
YouTube has deleted every comment I ever made about the Wumao (五毛), an internet propaganda division of the Chinese Communist Party. Who at Google decided to censor American comments on American videos hosted in America by an American platform that is already banned in China?
— Palmer Luckey (@PalmerLuckey) May 26, 2020
Esimene fraas on vana kommunistide vastane solvang, teine – wu mao – viitab aga Hiina valitsuse palgalisele kommentaatorite armeele, kelle ülesanne on internetifoorumites valitsust kiita ja dissidentlikke hääli summutada. Irooniline nimetus on valitud seetõttu, et sellised kommentaatorid saavad väidetavalt iga postituse eest vaid 50 senti tasu.
Verge'i sõnul paistab, et kaks fraasi lisati Youtube'i automaatsesse kommentaaride filtreerimise süsteemi, mis peaks eemaldama spämmi ja solvanguid. Youtube teatas hiljuti, et rakendab seoses koroonaviiruse kriisiga ajutiselt rohkem just automaatseid kontrollisüsteeme, kuna osad moderaatorid ei saa tööd teha.
Samas märkis Verge, et nimetatud fraaside kustutamine on tõenäoliselt toimunud juba pikemat aega. Mai keskel viitas sellele inimõiguste aktivist Jennifer Yeng.
#YouTube "automatically" deletes a comment in Chinese, "Gongfei", which means "communist bandit", in 15 seconds.
This person tested 3 times, same result. #油管 15秒內自動刪除「共匪」留言,網友連試三次皆如此。
他們找了個比李飛飛更厲害的AI專家? pic.twitter.com/MLCeko0SIY— Jennifer Zeng 曾錚 (@jenniferatntd) May 13, 2020
Verge leidis ka juba mullu oktoobrist pärinevaid kaebusi sellise tsensuuri kohta, mis postitati Youtube'i ametlikule lehele.
Püüavad Hiinale meeldida
Youtube'i omanikku Google'it on korduvalt kritiseeritud selle eest, et firma tuleb Hiina komparteile tsensuuri osas vastu. Nii lõi Google Hiina valitsuse tsensuurireeglitega kooskõlas otsingumootori Dragonfly prototüübi, kuigi seda ei võetud lõpuks kasutusele. Google'i kauaaegne eesmärk on olnud Hiina turule laienemine.
Kui väljaanne Intercept 2018. aastal Dragonfly arendamise paljastas, puhkes USAs skandaal, kus Google'i esindajad kutsuti Senati ette tunnistusi andma. 2019. juunis teatas ettevõte, et on Dragonfly projekti peatanud.
Toimetas Jaanus Vogelberg