Hispaania paremerakonna Vox toetajad parlamendivalimiste eelsel kampaaniaüritusel, 24. aprillil 2019, Andaluusia pealinnas Sevillas, Hispaanias. Foto: Scanpix

YouTube kustutas oma keskkonnast parempoolse parlamendierakonna Vox kanali. Erakond nimetas enda eemaldamist platvormilt "tõsiseks rünnakuks väljendusvabaduse vastu", vahendab Summit News.

Hispaania paremerakond Vox nõuab Twitteris videojagamisplatvormilt YouTube selgitust enda kanali eemaldamise kohta ning selle võimalikult kiiret taastamist. Ühtlasi nimetatakse kanali eemaldamist YouTube'i poolt "tõsiseks rünnakuks ühe poliitilise erakonna väljendusvabaduse ja teabe levitamise vabaduse vastu".

Kanali kustutamise taga on ilmselt vasakpoolsed pealekaebajad

Hiljem selgus, et erakonna kanal kustutati tõenäoliselt autoriõiguste rikkumiste süüdistuste tõttu, mille esitasid sisuliselt samaaegselt vasakpoolsed aktivistid.

"YouTube andis meile teada, et VOX-i kanali eemaldamise põhjuseks on kolme isiku poolt esitatud kaebused, kes süüdistavad meid nende sisu kasutamises," selgitas erakond hiljem Twitteris, süüdistades koordineeritud rünnakus "vasakpoolseid aktiviste".

Nende sõnul olid ka teised poliitilised parteid sama audiovisuaalset sisu kasutanud, ilma, et neid oleks seetõttu süüdistatud autoriõiguste rikkumises.

Erakonna arvates peaks YouTube ja teised sotsiaalmeedia platvormid, kes võitlevad väidetavalt küberkiusamise vastu, võtma sihikule hoopis "progressiivsete trollide rühmad, kes tegelevad organiseeritud viisil ja ideoloogilistel põhjustel kõikide nende kontode peale kaebamisega, mis ei vasta nende unikaalsele mõtteviisile".

Paremerakonnal Vox on Hispaania parlamendis 24 kohta ning tänavustel valimistel toetas neid üle 10% valijatest. Erakonnal on ühtlasi 3 kohta Euroopa Parlamendis.

Kõigest mõned päevad enne aprillikuiseid Hispaania parlamendivalimisi eemaldas ka sotsiaalmeediahiid Facebook oma platvormilt mitmeid Vox-i toetavaid lehti, mis levisid miljonite kasutajateni. Seda tehti vasakpoolse valitsusvälise organisatsiooni Avaaz palvel, mida rahastab globalist George Soros.

Toimetas Martin Vaher