Zimbabwe presidendi Emmerson Dambudzo Mnangagwa valitsus otsustas vähemalt osaliselt tagastada valgetele talupidajatele neilt ära võetud maavaldused.
Lõuna-Rodeesia oli kuni 1965. ja selle järglane Zimbabwe kuni 2000nda aastani Aafirka viljaaidaks. Iseseisva Zimbabwe ajal tänu koloniaalajast sinna jäänud valgetele talupidajatele. 2000. aastal andis Zimbabwe sotsialistist diktaator Robert Mugabe mustale rahvale õiguse valgete talupidajate käest jõuga maa ära võtta. Otsuse tulemusena said kõigist zimbabwelastest multitriljonärid – inflatsioon on võrreldes eelmise aastaga 540 protsenti ja hüperinflatsiooni käes on riik vaevelnud alates 2007. aastast – ja riiki tabasid nälg ning massiline vaesumine.
Ainuüksi USAid saatis 2019. aastal Zimbabwesse üle 46 miljoni tonni toiduabi. Ümber 14,5 miljoni elanikuga riigis sõltub välisest toiduabist ligi 4 miljonit inimest.
Zimbabwe president Mnangagwa sai lõpuks aru, et iseseisvalt nad midagi muuta ei suuda ja otsustas anda talunikele, kellest pea kõik on alates maade äravõtmisest käinud Zimbabwega kohut nende maa tagasi. "Uute regulatsioonide sisuks on anda inimestele, kellel on õigus kompensatsioonile, nende maa tagasi," selgitas uut algatust maaeluminister Perence Shiri.
Maade äravõtmine valgetelt talunikelt sai alguse 2000ndatel aastatel ja Mugabe valitsus tõi toona põhjenduseks koloniaalaja ebaõigluse tasandamise. Otsuse peale kukkus õitsev majandus, mis eksportis nii Aafrikasse kui mujale maailma nisu, maisi, tubakat ja lilli, kokku. Tänaseks on saanud kunagisest Aafrika viljaaidast toiduainete importija. Kahekümne aastaga on saanud ühest Aafrika mandri ühest kõige rikkamast riigist mandri üks vaeseimaid.
Maa võeti ära ligi 4500 valgelt taluperelt, millele oli riigi iseseisvumise ajal sõlmitud ja teiste kokkulepetega tagatud kaitse.
Kuigi Zimbabwes on valgetelt talunike maa ärastamine osutunud katastroofiks, siis täna tegeleb musta rahva vastu toime pandud ebaõigluse leevendamisega buuridelt maid ära võttes Zimbabwe kommunistlik naaberriik Lõuna-Aafrika Vabariik. Sellest on suures osas tingitud ka riigi valgete talunike vastane vägivald.
Toimetas Karol Kallas