Teenekas sotsioloog, TÜ ajakirjandusõppejõud ning ühiskondlik mõtleja Marju Lauristin ei suutnud varjata oma põlgust SAPTK poolt korraldatud rahumeelse meeleavalduse vastu. Meeleavaldusele kokku kogunenud inimesi tõukas tema sõnul eelkõige viha homosekuaalsete inimeste vastu kuni tapmisähvardusteni välja.
7. oktoobril Vikerraadiole antud intervjuus süüdistab Lauristin SAPTK meeleavaldust muuseas mõistusevälise raevu ja vihkamise õhutamises ning taotluses homoseksuaalid sootuks ära tappa. Lauristin, kes ise kohal ei viibinud, näeb kõige hirmsama seigana seda, et vastavasisulisi õhupalle ja plakateid olla jagatud ka lastele.
„Küsimus ei ole Kooseluseaduses. Kooseluseadust võib arutada väga erineval moel. Kuid see, kuidas sellelt pinnalt tekib vihakõne, massilise viha ülessurumine, võiks öelda, et peaaegu keskaegne protsess – psühhoterrori õhkkonna väljakutsumine Riigikogu seadusarutelu ajal … see viitab sellele, et praegu peaks minema asjadega lõpuni,“ tulistab Lauristin värve valimata.
Vastupidiselt tuhandete kohalolijate veendumusele ei usu Lauristin, et meeleavaldusele tulijad soovisid kaitsta pereväärtusi. Lauristin oletab, et meeleavaldajatel olid tagataskus pimedad taotlused mässida „totalitaristlik suhtumine kenasse pereväärtusi kaitsvasse paberisse.“ Selliste valgustkartvate eesmärkide ja „sallimatuse ristikäigu“ vankri ette polevat peljatud aheldada isegi süütuid lapsi.
Kunagise teeneka kommunistina ei hoidu Lauristin tagasi vaatamast ka ajalukku tõmbamaks meelevaldseid paralleele täpsemalt defineerimata minevikuga: „Sedalaadi sallimatuse õhutamist teame ajaloost väga palju, eriti kui see on seotud mingisuguse usuliste asjadega,“ sõnab Lauristin.
Väljavõtet Marju Lauristini kommentaarist võite kuulda alljärgnevas. Taustaks on video meeleavalduse üldisest õhkkonnast ja paljudest väärikatest kodanikest, kes tulid Riigikogu ette, et väljendada oma muret demokraatliku riigivalitsemise põhimõtete rikkumise ja hea õigusloome tavadest ülesõitmise ning meie rahva alusväärtuseks oleva perekonna mõiste ideoloogilise ümbermääratlemise vastu.