
Ameerika Ühendriikide energiasektori ametnikud leidsid Hiina Rahvavabariigis toodetud päikesepaneelide vahelditest ja akudest peidetud ning arusaamatu ülesandega sideseadmed, mida seal ei tohiks olla.
Hiina Rahvavabariigis toodetakse kuskil 85 protsenti maailma päikesepaneelidest ja 60-70 protsenti päikeseparkide vahelditest (inverteritest; seadmed, mis muudavad alalisvoolu vahelduvvooluks). Lisaks vahelditele on kummalisi sideseadmeid tuvastatud veel mitme ettevõtte Rahvavabariigis toodetud akudest, õhksoojuspumpadest ja elektrisõidukite laaduritest, vahendab Reuters.
Maailma suurim vaheldite tarnija on Huawei, mis näiteks 2022. aastal tootis 29 protsenti maailma toodangust. Huawei järel on suurimad vahelditootjad samuti Hiina RV ettevõtted Sungrow ja Ginlong Solis.
Hiina RV-s kehtib seadus, mille kohaselt on koostöö julgeolekuasutustega ettevõtetele kohustuslik.
Kui rohetehnoloogiasse on tarkavarauuenduste tarbeks lõimitud sideseadmed ja need on haldurite poolt seatud tulemüüride taha, siis kõnealuseid seadmeid pole dokumentatsioonis ära märgitud.
Asjaga kursis olevate inimeste sõnul on selliste sidelahenduste abil võimalik korraldada "katastroofiliste järelmitega sündmuseid". Vaheldite sisse- ja väljalülitamisega saab näiteks mõjutada elektrivõrgu tasakaalu, mis võib põhjustada laiaulatuslikke elektrikatkestusi ning kahjustada taristut määral kuni füüsilise elektrivõrgu hävitamiseni.
Ekspertide sõnul on tegemist tõsise riikliku julgeolekuküsimusega. Näiteks 2024. aasta novembris lülitati mitmed Ameerika Ühendriikide päikesepargid Hiina RV-st välja. Sündmuse ulatust pole avalikustatud.
Kuna Euroopa Liit tahab olla esimene, mis Maa kliima käest ära päästab, siis Saksamaa päikeseparkide arendaja 1Komma5 tegevjuhi Philipp Schroederi sõnul on tänaseks Hiina RV-s toodetud vaheldite hulk tänu roheenergia hoogsale arendamisele EL võrkudes "kriitilisel tasemel".
Ekspertide sõnul piisab Euroopa Liidu elektrivõrgu pikemaks ajaks pea-peale pööramiseks juba 4-5 gigavati tootmise mõjutamisest. 2024. aasta seisuga oli Euroopa Liidu liiduvabariikides kokku paigaldatud ligi 340 gigavatti päikeseelektri tootmisvõimsust. Käesoleva aasta lõpuks ulatub see üle 400 GW. Euroopa Päikeseenergia Tootmise Nõukogu (ESMC) hinnagul on Hiina RV-s toodetud vahelditega seotud üle 200 GW Euroopa Liidu päikeseenergia tootmisest. Mille juures juhitakse tähelepanu, et Hiina RV-s toodetud vaheldid pole ainult päikeseparkides, vaid ka näiteks kodudes, kus on katusel päikesepaneelid. Kui üks katus on pisike tootmisüksus, siis kokku annavad need võrku märkimisväärse koguse elektrit.
Leedus on näiteks keelatud Hiina RV vaheldite kasutamine suuremate kui 100 kilovatiste roheelektri (tuul, päike, akud) projektide puhul ja kavas on seda piiri langetada elamute katuse-päikesepaneelideni.
Reuters tsiteerib Eesti välisluureteenistuse juhti Kaupo Rosinat, kelle sõnul võib riik langeda Hiina RV väljapressimise ohvriks kui see ei piira olulistes valdkondades Hiina RV tehnoloogia kasutamist. Kui ajakirjanikud pärisid kliimaministeeriumist, kas riigi julgeolekut ohustava Hiina RV rohetehnoloogia osas kavatsetakse midagi ette võtta, keeldusid ametnikud vastamast.
Kui telekomi- ja kiibitootmise valdkondades on lääneriigid astunud jõulisi samme Hiina RV mõju piiramiseks, siis Ühendriikide ning Euroopa Liidu energiatootmises pole sellele märkimisväärset tähelepanu pööratud.
NATO ametnikud juhivad tähelepanu, et Hiina RV püüdlused kontrollida selle liikmesriikide olulist taristust on viimastel aastatel muutunud ägedamaks.
Euroopa Liit ja paljud teised lääneriigid lubavad aastaks 2030 suurendada olulisel määral rohelise energia tootmist ning 2040.–2050. aastaks jõuda "null heitmeteni". Tänase tehnoloogilise taseme juures, vaadates oluliste tehaste asukohta ja olukorras, kus Hiina RV kontrollib rohelise ülemineku tarbeks vajalike haruldaste muldmetallide varusid, pole roheüleminek ilma Hiina RV-ta võimalik.
Toimetas Karol Kallas