Riiklikult rahastatav leht: Eesti kool on liialt heteronormatiivne, õpilasi tuleb LGBT-teemadel harida

Illustratsioon: Bigstockphoto.com

Eesti LGBT Ühingu haridusspetsialist Maret Ney toob 1. septembril ilmunud kultuurilehes Sirp välja seisukoha, et Eesti kool on liialt heteronormatiivne ja peremudelite käsitluses piiratud. Tema hinnangul tuleks koolides LGBT-teemad normaliseerida, ja seda lausa ainetundides.

Artikli autori väitel on maailmas tehtud uuringutest selgunud, et põhikooliealiste hulgas on tavaliselt umbes 3% õpilasi, kes määratleb end seksuaalvähemusse kuuluvana. Lisaks olevat veel 12% neid, kes ei ole oma seksuaalses identiteedis kindlad.

“Eesti puhul tähendab see, et 2016.–2017. õppeaastal oli 4.–9. klassis 2312 õpilast, kes peavad end LGBT+-nooreks, ning 9247 LGBT+-õpilast, kes ei ole oma seksuaalses orientatsioonis kindlad,” kirjutab LGBT-aktivist.

Järgnevalt toob Maret Ney välja seisukoha, et Eesti kool on liialt heteronormatiivne, kooli seksuaalsuse ja peremudelite käsitlused on piiratud. Tema hinnangul peavad koolid kujundama üldseisukoha LGBT+-inimeste ja -teemade kaasamiseks. Koolid peavad ka LGBT+-teemad normaliseerima – seda tuleks teha ainetundides, seda saavad teha koolitöötajad oma suhtumist korrigeerides, aga ka LGBT+-noortele pakutava tugisüsteemi abil. Ja veel peaksid koolid väärtustama mitte ainult LGBT+-õpilasi, vaid ka oma LGBT+-õpetajaid, sest ega neidki vähe ole ning nende võimuses on olla LGBT+-noortele eeskujuks ja julgustuseks.

Viidates eeloleval sügisel Rakveres toimuvale homoteemalisele filmifestivalile “Festheart”, leiab Maret Ney, et õpetajad peaksid oma õpilased kindlasti kinno viima:

“Sest alusväärtused, millest jutlustavad festivali ja LGBT+-teemade vastased – armastus, perekond ja truudus –, on tähtsad ka LGBT+-inimestele. Nendestsamadest väärtustest räägib nii mõnigi festivali film. Klassiga ühine kinokülastus näitab, et hoolimata soo- või seksuaalsest identiteedist väärivad kõik armastust.”

Artiklit saab täismahus lugeda siin.

OBJEKTIIV VAJAB LUGEJATE TOETUST!

Selleks, et saaksime Objektiivi missiooniga jätkata, vajame hädasti lugejate toetust! Palun tehke oma annetus kohe täna!