Foto: PAP/Marcin Bielecki

Poolas vahistati üks mullu islamisse pöördunud nooruk, kes oli asunud valmistama pommivööd, et teha enesetapurünnak ühele riigiasutusele, teatas Poola riiklik uudisteagentuur PAP.

2022. aasta lõpupoole muhameedlaseks hakanud 18-aastane nooruk innustus Islamiriigi-nimelise terrorirühmituse põhimõtetest ja tegudest; ta eeskujudeks olid Osama bin Laden, Abu Bakr al-Baghdadi ja Anwar al-Awlaki. Huvi muhameedluse ja Islamiriigi vastu tekkis tal pärast seda, kui ta oli kahe aasta eest läinud ajutiselt elama ühte Beneluxi riiki. 

Poola julgeolekuteenistuse asjaomase pressiteate andmetel oli nooruk kohtunud end Islamiriigi esindajateks nimetanud isikutega, samuti tegutsenud nendega kooskõlastatult.

Poola Sisejulgeoleku Agentuuri ABW töötajad vahistasid noormehe riigi edelaosas asuvas Alam-Sileesia maakonnas juba 16. juunil. Ta kodu läbiotsimisel leiti, et ta oli kogunud rünnaku läbiviimiseks vajalikku eelteavet, samuti pommivöö valmistamiseks vajalikke materjale. Läbi otsiti ka nende isikute kodu, kes olid olnud temaga ühenduses ja/või teadlikud kavandatavast rünnakust.

Prokuratuuri ettepanekul lubas kohus jätta mainitud nooruki vahi alla kolmeks kuuks, teatas sama teemat käsitlenud Ungari internetiväljaanne „Kuruc". Noorukit süüdistatakse osalemises grupiviisilise terroriteo ettevalmistamises. Süüdimõistmise korral ootaks teda kuni kümneaastane vabadusekaotus.

PAP-i teatel hoitakse vahistatud noorukit Wrocławi vanglas. Mitteametlikel andmetel tegeleb ta oma kongis põhiliselt koraani uurimisega.

Toimetas Tõnu Kalvet