Kroonist loobunud Eesti toonased rahandus- ja peaminister Jürgen Ligi (pahemal) ja Andrus Ansip õnnitlemas teineteist 20 euro kättesaamise puhul pangaautomaadist Estonia teatri juures 2011. aasta esimestel hetkedel. Foto: Scanpix

Alanud aasta avapäeval sai 20 aasta vanuseks Euroopa ühisraha euro, mis algselt eksisteeris vaid virtuaalse valuutana, kuid võttis kolm aastat hiljem ka paberraha- ja müntide kuju.

Käesoleval hetkel arveldavad eurodes enam kui 340 miljonit inimest 19 Euroopa Liidu liikmesriigis.

Kümmekond aastat tagasi elas euro üle ränkraske kriisi, mis muuhulgas paljastas lahknevused põhja- ja lõunapoolsete liikmesriikide vahel, kellest esimesed on rahalistes küsimustes korralikumad ja kokkuhoidlikumad, viimased aga kalduvad varmamalt võlgadele nõjatuma.

Mäletatavasti lubas Euroopa Keskpanga president Mario Draghi aastal 2012 teha euro päästmiseks "mis iganes" ning on seejärel lasknud intressimäärad ajaloolistesse rekordmadalustesse, pakkunud pankadele odavlaene ning ostnud vahemikus 2015 – 2018 riigi- ja firmavõlakirju kokku rohkem kui 2,6 triljoni euro eest.

Olles teadlikud ühisraha haprusest, propageerivad poliitikud eesotsas Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga sügavat ja lõplikku eurointegratsiooni ühes pangandusliidu, euroala ühise eelarve ja Euroopa versiooniga Rahvusvahelisest Valuutafondist (IMF).

Võlgade ühte patta panemisel on liidu põhjaosas vastaseid ning mõnede vaatlejate arvates on ebastabiilse süsteemi raviks tarvilik eksistentsiaalne kriis, mis sunniks peale valiku läbikukkumise ja edasise integratsiooni vahel.

Samal ajal meenutab omal ajal Luksemburgi rahandusministrina Maastrichti leppele alla kirjutanud praegune Euroopa Komisjoni president Jean-Clause Juncker uhkusega seda "sügavat veendumust, millega me avasime uue peatüki meie ühises ajaloos."

Kõnealune uus "peatükk" hakkas "kujundama Euroopa rolli maailmas ja kõigi selle elanike tulevikku."

Ning "kakskümmend aastat hiljem olen ma veendunud, et see oli mu kõige tähtsam allkiri üldse," ütles Juncker.

"Eurost on saanud ühtsuse, suveräänsuse ja stabiilsuse sümbol."

Rothschildi pangandusdünastia rajaja Mayer Amschel Rothschild on siiski sedastanud, et kontrollides mistahes maa raha pole tarvis hoolida, kes seal seadusi sepistab.

Toimetas Urho Meister

Krooni kasuks: Bannon rõhutab eurooplastele rahvusvaluuta vajalikkust