16-nädalane sündimata laps oma loomulikus kasvukeskkonas ema üsas.

Enamik poolakaid pooldab aborti ja hiljutiste küsitluste kohaselt toetab suurem osa uue valitsuskoalitsiooni valijatest ka "tingimusteta" abortide legaliseerimist.

Kokku 57 protsenti IPSOS agentuuri poolt korraldatud küsitlusele vastanutest väljendas oma toetust seaduslikule üsasisesele lapsetapule. 2023. aasta 1.-8. detsembril läbi viidud küsitlus, mis hõlmas kokku 1507 inimest näitas, et abordi aktsepteerimine kasvab Poolas jõudsalt.

Tingimusteta aborti toetava grupi hulgas pooldas 38 protsenti abordi lubamist kuni 12. rasedusnädalani, samas kui 19 protsenti toetas abordi kättesaadavust kuni 24. nädalani. 

Küsitlusest ilmneb reljeefselt Poola ühiskonda rebestav poliitiline lõhe abordi küsimuses. Enamik Kodanikukoalitsiooni (KO) (60 protsenti), Vasakpoolsete (50 protsenti) ja Kolmanda tee (44 protsenti) valijatest toetab tingimusteta abordiõiguse kehtestamist kuni 12. rasedusnädalani.

Seevastu Õiguse ja Õigluse Partei (PiS) (60 protsenti) ja Konföderatsiooni partei (47 protsenti) valijad usuvad, et abordi lubamise tingimused peaksid olema rangelt piiratud.

Üksnes 9 protsenti küsitlusele vastanud poolakatest pooldas aga sündimata laste tapmise täielikku keelustamist.

Ajaleht Rzeczpospolita märkis, et äsja läbi viidud küsitlus on osa laiemast uurimusest, mis vaatleb poolakate hoiakuid aborti suhtes.

Uurimus, mis sisaldab nii kvantitatiivse kui ka kvalitatiivse uuringu elemente, on kavas tervikuna avaldada alanud aasta alguses. 

Toimetas Markus Järvi