Illustratsioon: Bigstockphoto.com

Koroonaviiruse leviku puhkedes vabatahtlikult Saaremaale appi läinud kardioloog Hasso Uuetoa andis Facebookis teada, et täna laekus Kuressaare haiglale Haigekassa teatis, et alustatakse auditit seonduvalt koroonapatsientide raviga.

"Kurioosne on, et vaadatakse kõiki haigeid alates esimesest patsiendist märtsi keskelt ja ravi hinnatakse vastavalt PERH-i [Põhja-Eesti Regionaalhaigla – toim] ravijuhisele, mis anti välja alles 9. aprillil," toonitab dr Uuetoa.

Samas osutab ta oma sissekandes, et PERH-i ravijuhisel ei ole seaduse jõudu ega riikliku ravijuhise staatust.

"Kuressaare haigla ei allu PERH-ile. Tartu Ülikooli kliinik on välja töötanud oma ravijuhise, minu teada ka Ida-Tallinna Keskhaigla," toonitab ta ja lisab, et ühtegi ravijuhist ei ole seni kohustuslikuks tehtud.

Samas märgib doktor Uuetoa, et siiani ei ole päris selge, mis täpselt auditi läbiviimisel standardiks võetakse ning et see küsimus vajab veel selgitamist.

14. aprillil kajastasime Objektiivis Terviseameti ja Kuressaare haigla vahel paisunud vastuolusid, millest andis tunnistust Terviseameti otsus hakata Saaremaalt Covid-19 patsiente mandrile toimetama, ilma et seda oleks Kuressaare haiglaga kooskõlastatud.

Kuressaare haigla ravijuhi doktor Edward Laane ütles toona, et selline plaan ei olnud nendega kooskõlastatud ja sellele oldi vastu, kuna Kuressaare haigla ei kannatanud ülekoormuse all (88-st voodist oli täidetud vaid 58) ja raskelt haigete patsientide transportimine polnud põhjendatud.

Päev enne seda pälvis Terviseameti kriitika asjaolu, et Kuressaare haiglas on püütud Covid-19 patseinte ravida ka hüdroksüklorokviini ja C-vitamiiniga.

ERR-ile antud intervjuus selgitas doktor Laane, et koroonapatsientide ravimine malaariaravimina kasutatud hüdroksüklorokviiniga on näidanud positiivseid tulemusi.

Juba märtsi keskpaigas ilmnesid pinged Kuressaare haigla ja PERH-i vahel, kui Saaremaalt PERH-i ravile saadetud koroonaviirusega mittenakatunud inimesed saadeti ravi saamata kodusaarele tagasi.

Koroonakriisi tõttu korraldati Terviseameti otsusega märtsi teises poole ümber kogu Eesti haiglavõrgu töö ja moodustati kaks regionaalset meditsiinistaapi. Põhja meditsiinistaapi, mille vastutuse all olevasse piirkonda jääb ka Saaremaa, juhib PERH-i juhatuse liige-ülemarst professor Peep Talving. Terviseameti hädaolukorra meditsiinijuht Arkadi Popov töötab tavalisel ajal samuti PERH-is, selle kiirabikeskuse juhatajana.

2011. aastal sunniti doktor Uuetoa PERH-ist lahkuma ja 2017. aastal tuli PERH-iga töösuhe katkestada ka doktor Laanel, kes töötas seal hematoloog-ülemarstina. Lisaks doktor Uuetoale on viimasel ajal Kuressaare haiglas vabatahtlikult abiks olnud ka Eesti juhtivamaid pulmonolooge/kopsuarste, une-meditsiini spetsialist doktor Erve Sõõru, kes tõrjuti PERH-ist 2019. aastal.

Toimetas Varro Vooglaid

Kas Saaremaa haigla ja Terviseameti konflikti taustaks on võimumäng?