Londoni Pakistani päritolu moslemist linnapea Sadiq Khan kutsub rassimeeleavaldustest ajendatuna kokku mitmekesisuse komisjoni, mis hakkab hindama kujude, tänavanimede ning teiste kultuuri- ja ajalooliste maamärkide sobivust linnaruumi.
Sihikul on muuhulgas kõigi ajalooliste isikute mälestus, kellel on midagi olnud pistmist maadeavastamise, Briti impeeriumi rajamise ja koloniaalvõimuga.
Leiboristide, Eesti mõistes sotsiaaldemokraatide, ridadesse kuuluva linnapea kontori sõnul on moodustatava komisjoni ülesandeks hinnata, kas tänased maamärgid peegeldavad piisavalt Londoni "mitmekesisust," vahendab LBC News.
Khani esindaja sõnul on London maailma üks mitmekesisemaid linnu, kuid hiljutised antirassistide väljaastumised on juhtinud tähelepanu, et Londoni kujud, mälestustahvlid ja tänavanimed meenutavad kuninganna Victoria aegset (kelle ametiaeg oli Briti impeeriumi hiilgeaeg) Britanniat.
Avaliku ruumi mitmekesisuse komisjoni nime kandev rakkegrupp hakkab hindama Londoni kujude, pannoode, tänavakunsti ja tänavanimede mitmekesisust. Lisaks linna ajaloo üle kohtu mõistmisele hakkab komisjon jagama soovitusi, mida ja keda peaks seniste "valede" inimeste ning sündmuste asemel linnas austama.
Londoni linnavolikogu konservatiividele Khani plaan ei meeldi ja volikogu liikme Susan Halli sõnul on linnapea kuulutanud Londoni monumentidele sõja.
"Vooruse kuvamise ja sellise algatusega kogukondade lõhestamise asemel peaks ta tegelema oma tööga," kurjustas Hall Khaniga. "Ta peaks tegelema enda poolt vussi keeratud linna rahanduse korrastamisega ja tagama, et meie linn oleks taas turvaline."
Khan õigustab oma kava järgnevalt: "See on ebamugav tõde, et meie riik ja linn on saanud rikkaks suuresti tänu orjakaubandusele. Seda kõike kajastab meie avalik ruum, kuid paljude kogukondade, kes on panustanud meie pealinna ellu, panust sihilikult ignoreeritakse. See ei tohi nii jätkuda."
Khani sõnul peavad londonlased "tähistama linna saavutusi ja mitmekesisust ning mälestama peab kõiki, kes on Londonist teinud selle, mis see on. Sealhulgas tuleb küsimuse alla seada, milliseid pärandeid tuleb austada."
Avaliku ruumi mitmekesisuse komisjoni hakkavad juhtima Londoni sotsiaalse integratsiooni, sotsiaalse mobiilsuse ja kogukondade kaasamise abilinnapea Debbie Weekes-Bernard ja kultuuri ning loometööstuse abilinnapea Justine Simmons. Komisjoni kutsutakse liikmeteks ajaloolased, kunstimaailma juhtivtegelased ja kogukonnajuhid.
Möödunud nälavahetusel kiskusid Bristolis märatsenud antirassistid maha orjakaubandusega seotud olnud ajaloolise isiku Edward Colstoni kuju ja viskasid selle linna sadamas merre.
Antirassistide vandaalitsemisest ei pääsenud ka Londoni Parlamendiväljakul asuv Winston Churchilli kuju, kelle kuju alusele soditi "[Churchill] oli rassist."
Antirassistide märatsemise ja vandaalitsemise peale kutsus Ühendkuningriigi peaminister Boris Johnson inimesi üles "rassismiga võitlemise nimel tegema rahumeelset ja seadusega kooskõlas olevat koostööd" ning hoiatas, et märatsejaid karistatakse.
Ühendkuningriigi siseminister, konservatiivist india päritolu Priti Patel säutsus Colstoni kuju uputamise ja Churchilli kuju kallal vandaalitsemise peale: "Meeleavaldustest on saanud bandiiditsemine. Kurjategijad saavad karistada."
Toimetas Karol Kallas