Edward Colstoni kuju mahakiskumine Bristolis. Foto: kuvatõmmis videost.

Liikumise Black Lives Matter (Mustad Elud Loevad) protestijad kukutasid pühapäeval Bristolis ajaloolise Edward Colstoni kuju, trampisid selle otsas, sodisid selle täis ning veeretasid selle sadamani, kus nad kannatada saanud kuju viimaks ära uputasid. Politsei ebaseaduslikku vandaalitsemisse ei sekkunud, kuna ei tahtnud olukorda pingestada, vahendab Breitbart London.

Bristolis kiskusid liikumise Black Lives Matter (BLM) ehk Mustad Elud Loevad protestijad maha sinna püstitatud filantroobi ja parlamendi liikme Edward Colstoni kuju ning viskasid selle sadamas vette. Teoks ajendas neid Colstoni seotus ajaloolise orjakauplemisega.

Aastatel 1636-1721 elanud Colston tegeles aga ka ohtralt heategevusega, kasutades oma varandust vaestekodude, haiglate, koolide ja teiste heategevuslike ettevõtmiste rahastamiseks Bristolis, Londonis ja mujal riigis. Pärast surma kiideti teda kui "oma aja kristliku helduse säravamat näidet nii oma ulatuslike heategevuste kui ka nende heaperemeheliku majandamise pärast".

Colston teenis suure osa oma varandusest puuviljade, kangaste ja veiniga kaubeldes. Kahjuks elas ta aga ajajärgul, mil orjandust peeti legitiimseks äriks nii Euroopas kui ka Aafrikas ning osa tema varandusest tulenes ka tema seotusest orjakauplemisega, eriti ajaperioodil 1680-1692, mil ta oli Kuningliku Aafrika Ettevõtte juhatuse liige.

Seetõttu on Colston sattunud viimastel aastatel vasakpoolsete viha alla, kes nõuavad, et endine parlamendiliige, keda meenutatakse tema mälestustahvlil kui Bristoli "linna tarka ja vooruslikku poega", eemaldataks kõikidelt aupositsioonidelt.

See pikk kampaania kulmineerus sellega, et tema 19. sajandil püstitatud kuju tõmmati maha rahvahulga poolt, kes hoolimata koroonaviiruse vastastest piirangutest protesteerisid pühapäeval näiliselt George Floyd'i tapmise vastu teisel pool Atlandit.

Pärast kuju maha tõmbamist hüppas rahvamass selle peal ning peksis seda rituaalselt, vandaalitses selle kallal pihustusvärviga, lohistas selle sadamasse ning uputas sinna sümboolselt ära, samal ajal kui politsei lihtsalt tegevusetult pealt vaatas.

Politseiülem: me lasime sellel lihtsalt juhtuda, kuna ei tahtnud olukorda pingestada

Ametivõimud tundusid illegaalse protesti ja vandalismi ees täielikult alla vanduvat. Politseiülem Andy Bennett kirjeldas Colstonit näiteks "ajaloolise tegelasena, kes on mustanahaliste kogukonnale päris palju ängistust põhjustanud", lisades juurde, et ta "saab aru, miks see juhtus" ning et "see on väga sümboolne".

"Me langetasime väga taktikalise otsuse, et nende takistamine oleks täiendavaid rahutusi esile kutsunud ning me otsustasime, et politseitaktika seisukohast oli kõige turvalisem lasta sellel lihtsalt juhtuda," selgitas Bennett täiendavalt. "Õige oli sellel lihtsalt juhtuda lasta, kuna me ei tahtnud olukorda pingestada," ütles ta reporterile.

Tema sõnul pole tal selle otsuse osas ka mingeid kahetsusi: "Rahva turvalisuse tagamine oli meie suurim prioriteet ning õnneks ei esinenud mingeid rahutusi (sic!) ning kedagi ei arreteeritud."

Bristoli leiboristist linnapea Marvin Reesi ametlik seisukoht oli sama leplik: "Muudame tänased sündmused oma linna tuleviku pärandiks, võideldes rassismi ja ebavõrdsusega. Ma kutsun kõiki üles võitlema rassismi ja ebavõrdsusega meie linna igas nurgas ka kõikjal kus me seda näeme."

Samas tundub nüüdseks siiski, et kuju hävitamist hakatakse uurima, ilmselt valitsuse ministrite Priti Pateli ja Kit Malthouse'i survel, kes ei ole sellise vandalismiga sugugi rahul. Siseminister Pateli sõnul on kuju kallal vandaalitsemine "täiesti häbiväärne".

"Sellised avalikud rahutused juhivad tähelepanu kõrvale tõelistelt põhjustelt, miks inimesed protestivad. See on täiesti vastuvõetamatu tegu. Puhas vandalism ja rahutused on täiesti vastuvõetamatud." Pateli hinnangul on ainult "õige, et politsei hakkab asja uurima ning tagab, et need isikud saaksid õiglase karistuse, kes on vastutavad sellise korratu ja ebaseadusliku käitumise eest."

Ka politseiülem Bennet kinnitab, et kriminaalse kahju tekitamise osas viiakse läbi uurimine ning tuvastatakse süüdlased: "Me uurime juba intsidendi videomaterjali."

Kohalik tütarlastekool eemaldas samuti kuju koolist

Kohalik Colstoni nimeline tütarlastekool eemaldas pärast pühapäevast vandalismiakti koheselt kuju ka oma koolist ning arutab nüüd selle üle, kas kasutada ka edaspidi Colstoni nime oma kooli nimes.

Toimetas Martin Vaher