Mustad elud loevad rassimässude peale puhkenud raamatukogude "dekoloniseerimist" võrreldakse Hitleri Saksamaa aegsete raamatute põletamisega. Pildil aktivistidest natsionaalsotsialistide raamatute põletamise üritus Berliini Ooperiväljakul. Foto: Bundesarchiv

Ühendkuningriigi Kuningliku Holloway ülikooli raamatukogu teatas möödunud reedel, et Briti ühiskonna "strukturaalse rassismiga" võitlemise nimel võetakse ette ülikooli raamatute kogu dekoloniseerimine ja mitmekesistamine. 

"Mustad elud loevad" -liikumise rassimässude ajel ette võetud aktsioon on pälvinud ohtralt konservatiivsemate ringkondade kriitikat, kuna see meenutab aega, kui Adolf Hitler korraldas natsionaalsotsialistide ideoloogia vastaste raamatute põletamise. Ühendkuningriigi poliitiku Nigel Farage'i sõnul "on alanud raamatute põletamine," vahendab uudistekanal REMIX.

Raamatukogu ametlikus Twitteri kanalis säutsutakse: "George Floydi tapmine tuletab meile traagilisel kujul meelde, et strukturaalne rassism on tänaseni meie ühiskonnas valdav. Me mõistame hukka igasuguse rassistliku vägivalla ja oleme solidaarsed "Mustad elud loevad" -liikumisega. Me vabandame, et me varem sellel teemal pole sõna võtnud. Lubame edaspidi käituda paremini."

Raamatukogu jätkab: "Me oleme oma rolli üle selles [strukturaalses rassismis] tõsiselt järele mõelnud ja me saame aru, et me peame rohkem panustama võitlusesse strukturaalse rassismiga ja meie mustade ning vähemusrahvuste kogukonna toetamisse. Sellest eesmärgist lähtudes oleme me koostanud nimekirja allikatest, mis aitavad teil paremini mõista võitlust strukturaalse rassismiga."

"Me teame, et me peame saatma korda palju rohkem. Edaspidi me jagame teiega, milliseid samme me astume oma kogude dekoloniseerimiseks ja mitmekesistamiseks, kuidas me teeme oma teenused palju kaasavamateks ja kuidas takistame rassismi ning diskrimineerimist. Nüüd on aeg tõeliste ja kestvate muutuste elluviimiseks," lubab ülikooli raamatukogu.

Raamatukogu pole seni täpsustanud, mis raamatud täpselt kogust ära kaovad.

Sotsiaalmeedia kasutajate seas põhjustas raamatukogu avaldus ohtralt elevust: "Pidage oma isiklikud vaated endale. Te olete Raamatukogu, tehke oma tööd, laenutage raamatuid," leiab Twitteri kasutaja Sir Dancealot.

Teised osutasid, et raamatukogu mitte ainult ei lubanud oma kogusid "dekoloniseerida," vaid kasutas selle avalduse tegemiseks vasakäärmuslaste kõnepruuki. "Nad on kriitika igati ära teeninud. Nad kasutavad virgumispunktide (woke points) kogumiseks ja oma vooruslikkuse esitlemiseks emotsionaalset argood. Nad oleks võinud enda tegude seletamiseks kasutada tavalist inglise keelt, kuid nad üritasid kasutada äärmusvasakpoolsete kõnepruuki ja neid tuleb ka sellisena kohelda," arvab kasutaja Orangeribena

"Mustad elud loevad" rassimässude järellaines on nii Ameerika Ühendriikides kui Ühendkuningriigis vasakäärmuslaste nõudmisel hoogu kogumas ajaloolise pärandi hävitamine.

Teleprogrammidest on kaotatud vasakäärmuslaste nõudmisel "häiriva" sisuga filmid ja seriaalid, maha on võetud ja rüvetatud ohtralt mineviku suurmeeste kujusid ja materdatud loendamatul hulgal erinevate autorite raamatuid.

Moslemist Londoni linnapea Sadiq Khan teatas möödunud nädalal, et uus mitmekesisuse komisjon hakkab kohut mõistma linna kujude ja tänavanimede üle.

Vandaalitsemine kujude kallal ei ole piirdunud ainult kahe eespool mainitud riigiga. Möödunud neljapäeval sodisid "Mustad elud loevad" vandaalid Tšehhi pealinnas Prahas püstitatud Winston Churchilli kujule tšehhi keeles "rassist."

Sõda kujude ja raamatutega meenutab natsionaalsotsialistlikul Saksamaal toimunud sündmusi, kus raamatute põletamist juhtisid samuti üliõpilastest aktivistid. 2001. aastal kirjutas uudistekanal Deutsche Welle, et kuigi suur hulk ülikoolide ja raamatukogude töötajaid ei toetanud Hitleri aegsete sotsialistide raamatute põletamist, tegid nad ometigi seda kõik kaasa. 

Hiljuti avaldas portaal NPR artikli, milles tunti muret, et "raamaturiiul võib olla osa probleemist."

"Oma olemuselt tähendab see [raamaturiiuli dekoloniseerimine] aktiivset vastuseisu kolonialistlike ideede narratiividele, selliste lugude rääkimisele ja seda seda kajastavale kirjandusele, mis on pikka aega Ameerika vaimu vangis hoidnud," leiab NPR-i ajakirjanik.

NPR on koostanud ka raamatute ja filmide nimekirja, mida tubli antirassist alustuseks lugema peaks.

Toimetas Karol Kallas