Poola valitsuse jaoks on suurimaks mureks Istanbuli konventsiooni ideoloogiline kiht, mis võtab riigilt õiguse jääda maailmavaatelistes küsimustes erapooletuks ja vanematelt õiguse kasvatada lapsi oma südametunnistuse järele.
Poola peaminister Mateusz Morawiecki rõhutas, et avalikus diskussioonis on suur hulk inimesi juhtinud tähelepanu Istanbuli konventsiooni vastuoludele Poola seaduste ja põhiseadusega, see põhineb ideoloogial, mis määratleb naistevastase vägivalla allikaid valesti ning selles pole ette nähtud tõhusaid lahendusi koduvägivallaga võitlemiseks, vahendab uudisteportaal Remix.
Peaministri sõnul on tegemist tõsiste süüdistustega, mida peab uurima.
"Valitsuses me jagame osaliselt inimeste muret ja meil on põhjust arvata, et mainitud dokument ei pruugi olla kooskõlas meie põhiseadusega, mis puudutab riigi kohustust jääda maailmavaatelistes küsimustes erapooletuks ja lastevanemate õigust kasvatada lapsi oma südametunnistuse järele," selgitas Morawiecki Poola valitsuse muret.
Peaminister kinnitas, et vastupidiselt levinud valesüüdistustele, ei tähenda arutelu Istanbuli konventsiooni üle koduvägivalla luba.
Tema sõnul kaitsevad Poola seadused koduvägivalla ohvreid paremini kui paljudes teistes riikides.
Valitsuse juht arvab, et ohvrite kaitsmisest ja nende toetamisest pole toku kui realistlike lahenduste asemel valitakse ideoloogia.
"Poola naisi ja lapsi peavad kaitsma tugevad seadused," kuulutas Morawiecki.
Ta tunnistas, et koduvägivallatsejate karistamisel on rahvusvahelisest koostööst kasu, kuid sellise koostöö aluseks ei tohi olla kahtlane maailmavaade.
Peaminister viitas ka, et paljud Euroopa Liidu liikmesriigid, sealhulgas ülejäänud kolm Visegradi riiki – Ungari, Tšehhi ja Slovakkia – pole samuti Istanbuli konventsiooni ratifitseerinud. Ungari ja Slovakkia parlamendid on konventsiooni tagasi lükanud.
Morawiecki selgitas, et üks peamiseid probleeme, millega konventsiooni osas kohtu poole pöörduti, on sõna "sugu" poolakeelne tõlge, mis osutab sotsiaal-kultuurilisele, mitte bioloogilisele soole.
Peaministri kinnitusel seisab ta vastu kõigile "erinevatele ja kummalistele" ideoloogilistele revolutsioonidele ning ta toetab vanemate õigust kasvatada lapsi oma maailmavaate kohaselt.
Poola ratifitseeris Istanbuli konvetsiooni 2015. aastal eelmise progressistliku valitsuse ajal. Peale Ungari, Tšehhi ja Slovakkia ei ole Istanbuli konventsiooni ratifitseerinud veel Bulgaaria, Läti ning Leedu.
Toimetas Karol Kallas