Vabariiklasest poliitiku Newt Gingrichi sõnul on Ameerika haridussüsteem viimase kolme põlvkonna jooksul inimesed sihilikult nende ajusid loputades ja grupimõtlemist võimendades rumalamaks koolitanud.
Endine vabariiklaste Kongressi spiiker Gingrich esines Ameerika Ühendriikide riiklikku haridussüsteemi kritiseeriva avaldusega reedel 7. augustil ühes riigi populaarsemas jutusaates, Fox Newsi Ingraham Angle'is. Ta kirjeldas saatejuht Laura Ingrahamile, kuidas progressiivsed vasakpoliitikud on näinud tublisti vaeva traditsioonilise haridussüsteemi allakäigu nimel, vahendab uudisteportaal Breitbart.
Gingrich kasutas progressistide koolipoliitika kirjeldamiseks sõnu "dumbing down" – mida võib Eesti keelde tõlkida kas "lollimaks tegema," või pikemalt "mõne asja lihtsakoelisemaks seletamist kui see tegelikult on." Väljend "dumbing down" on pärit 1930ndate Hollywoodi filmitööstusest, kus filmides lihtsustati keerukamaid kontseptsioone, ajaloosündmusi, suhteid või muud sellist määrani, et filmist võis aru saada ka viimanegi "lihtne" inimene.
Kui saatejuht Ingraham osutas, kuidas progressifanaatikutest poliitikud tahavad rassismimure tõttu õppeprogrammidest ära kaotada grammatika- ja ajalootunnid, nimetas Gingrich selliseid algatusi viimase kolme põlvkonna jooksul toimunud inimeste "lollimaks koolitamise" (dumbing down) tulemuseks.
"Minu arust näitavad sellised alagatused, et viimase kolme põlvkonna jooksul on aset leidnud Ameerika lollimaks koolitamine. Te näete vasakpoolse ajupesu ja sõna otseses mõttes grupimõtlemise mahitamist," rääkis ta saatejuhile. "Ma olen oma taskuhäälingu saadetes korduvalt rääkinud, kuidas inimeste suud üritatakse kinni toppida. Korduvalt on juhtunud, et vasakpoolsed on meid ähvardanud, et "rääkige seda, mida meie tahame või muidu … ." Ma leian, et täna on käes aeg, kus me peame vasakpoolsete käest tagasi vallutama koolid ja ülikoolid. Ma arvan samuti, et väga palju kubernere, otse öeldes, ei täida oma kohustusi kui nad lubavad ülikoole juhtima inimesd, kes on radikaalselt Ameerika vastased."
Gingrich jätkas: "Käes on meie ajaloo jaoks üks väga ohtlik hetk. Me ei saa konkureerida Hiinaga kui meie koolides võimutsevad ametiühingud, mis kas üldse ei õpeta midagi [viidates ilmselt vasakäärmuslike õpetajate ametiühingute soovile jätta COVID-19 pandeemia tõttu sügisel koolid suletuks] ja kui õpetavadki midagi, siis on see vale. Siinkohal võib näiteks tuua Baltimore'i linna, kus on terveid koole, mille ükski õpilane ei suuda ära teha ühtegi riigieksamit."
Toimetas Karol Kallas