Ameerika Ühendriikide president Donald Trump teatas, et ta nõuab, et nii tema kui demokraatide presidendikandidaat Joe Biden teeksid enne presidendivalimiste teledebatte narkotesti, vahendab Karol Kallas.
Sellise nõudmisega esines Trump laupäeval 19. septembril Põhja-Carolina Fayetteville linnas toimunud presidendikampaania kõnekoosolekul.
"Ma pean selle tüübiga hakkama debateerima," kuulutas Trump rahvahulgale. "Milleski ei või kindel olla. Nad teevad talle tagumikku suure annusega süsti ja siis on ta kaks tundi paremas vormis kui kunagi varem. Probleem on selles, et mis juhtub peale seda?
"Me nõuame narkotesti. Me teeme seda. Mina teen ka narkotesti. Me teeme seda mõlemad, mina teen seda, tema teeb seda," jätkas Ühendriikide president.
Demokraatide presidendikandidaat Biden on valimiskampaania ajal esinenud äärmiselt heitlikult. Tihti ei saa ta aru, kus ta parasjagu on, on nimetanud laval oma õde oma naiseks, unustanud ära mitu lapselast tal on ja pühapäeval Philadelphias peetud kõnekoosolekul teatas ta: "Hinnanguliselt sureb [Ameerika Ühendriikides Covid-19-sse] 200 miljonit inimest, ilmselt juba selleks ajaks kui ma oma kõne lõpetan." Ameerika Ühendriikdies elab 2020. aastal hinnanguliselt 331 miljonit inimest ja riigi Hiinast pärit viirusesse surnute arv läheneb 200 000-le.
Trump kordas oma narkotesti nõudmist sotsiaalmedias pühapäeval 27. septembril. "Ma nõuan tungivalt, et unine Joe Biden teeks kas enne teisipäeva õhtust debatti või peale seda narkotesti. Loomulikult olen seda nõus tegema ka mina. Tema debatisooritused on olnud rekordiliselt EBAÜHTLASED, kui kirjeldada neid tagasihoidlikult. Ainult mingid ained saavad põhjustada sellise vastukäivuse???"
"Unine joe Biden" on Trumpi poolt demokraatide presidendikandidaadile pandud hüüdnimi, mis osutab tolle uimasele käitumismaneerile.
Tänapäeva meditsiinis tuntakse päris suurt hulka närvisüsteemi stimulante, mis tähelepanu- ja muude psüühiliste ning kognitiivsete häirete all kannatavad inimesed "kokku korjavad" või normaalseisundis inimeste võimekust "laiendavad".
Tuntumad sellised ravimid on Ritalin ja Adderall. Ritalin on virgatsaine, mille toimeaineks on kokaiinile sarnane metüülfenidaat ja see suurendab neurohormoonide dopamiini ning noradrenaliini hulka ajus. Kuigi peamiselt kasutatakse Ritalini tähelepanupuudulikkuse ja hüperaktiivsuse (ADHD) raviks, aitab see inimesel ka paremini keskenduda, suurendab tähelepanuvõimet ja parandab motoorikat.
Adderalli kasutatakse samuti ADHD ja narkolepsia raviks. Selle toimeaineteks on amfetamiin ja deksamfetamiin, mis mõlemad on tugevad kesknärvisüsteemi stimulandid. Adderall parandab keskendumis- ja tähelepanuvõimet ning aitab kontrollida oma käitumist.
Loomulikult tagavad viidatud mõjud ka "tavalised" narkootikumid nagu amfetamiin ja kokaiin ning neile sarnased segud.
Väidetavalt on Ritalini mõjudest inspireerituna tehtud Hollywoodi film "Kõrvalnähud" (Limitless), milles ühest läbikukkunud kirjanikust saab peale ühe müstilise aine tarbimist … lõpuks USA president. (Film küll seda ei näita, kuid lõpeb konkreetse osutusega.)
Eestigi poliitika on oma "kõrvalnähud" suure tõenäosusega ära näinud ja seda 2015. aasta parlamendivalimiste ajal, kus Keskerakonna esimees Edgar Savisaar, kes kuude kaupa ei olnud suutnud avalikkuse ees arusaadavat juttu rääkida, esines ETV peaministridebatil äärmiselt selgelt, teravalt ja adekvaatselt.
Bideni ja Trumpi esimene teledebatt toimub teisipäeval 29. septembril, teine debatt leiab aset 15. oktoobril ja kolmas 22. oktoobril. Ameerika Ühendriikide presidendivalimised toimuvad 3. novembril.