Austraalia valitsus ja parlament soovivad vastu võtta seaduse, mis sunniks Google'it maksma selle otsimootoris ning keskkondades näidatud uudiste eest Austraalia ajakirjandusväljaannetele lõivu. Google ähvardab Austraalia maha jätta ja Microsoft näeb võimalust Bingiga riigi turg üle võtta.
Microsoft pöördus Austraalia peaministri Scott Morrisoni poole ja teatas, et nende jaoks on see puhas rõõm, kui saavad Google'i lahkumise puhul mannerriigile oma otsimootori Bingiga otsiteenust pakkuda, vahendab Breitbart.
Google'i Austraalia ja Uus-Meremaa asepresident Mel Silva pöördus Austraalia Senati Majanduskomitee poole ja teatas: "Kui seadus sellisel kujul vastu võetakse, ei jää meil muud üle kui peatada Austraalias Google'i otsingu teenuse pakkumine. Seadusandlust üksikasjalisemalt analüüsides oleme me jõudnud otsusele, et kaasnevate rahaliste ja tegevusriskide tõttu pole meil võimalik jätkata Austraalias teenuse pakkumist."
Varem on Google Austraalia seadusekava, millega ettevõte peaks hakkama maksma ajakirjandusväljaannetele uudiste näitamise eest nende otsingus ja keskkondades – nagu näiteks Google News (Google uudised) – kommenteerinud, et "see looks meie äri ja digitaalse majanduse jaoks jätkusuutmatu pretsedendi" ning "see ei läheks kokku meie otsimootori tööpõhimõtetega".
Peaminister Morrison vastas Google'i lubadusele otsing Austraalias kinni panna: "Me ei vasta ähvardustele. Austraalias me kehtestame ise oma reeglid, mida Austraalias teha tohib. Reegleid kehtestab meie Parlament. Neid kehtestab meie valitsus. Austraalias käivad asjad just nii."
Morrison lisas, et ta on vestelnud Micrososfti juhi Satya Nadellaga, et ettevõtte otsimootor Bing asendaks riigis Google'i oma. "Ma võin teile öelda, et Microsoft on üpris kindel, et Google'i lahkumine austraallasi negatiivselt ei mõjutaks," rääkis ta Austraalia Rahvuslikus Pressiklubis peetud kõnes.
Morrison lisas: "Tegemist on suurte tehnoloogiaettevõtetega ja Austraalia jaoks on oluline, et me teeme oma inimeste jaoks ise vajalikke reegleid."
Microsoft kinnitas, et viidatud teemal on Morrisoniga kõnelusi peetud:
"Me mõistame, et elujõuline meediasektor ja avalikes huvides tegutsev ajakirjandus on demokraatia jaoks olulised. Me saame aru ka muutuvate ärimudelite ja tarbijate eelistuste teisenemisega kaasnevatest väljakutsetest, millega meediasektor on pidanud silmitsi seisma.
Mis puutub käesolevatesse Facebooki ja Google'i tegevust puudutavatasse vastuoludesse, siis Microsoft pole nendega otseselt seotud ja ei soovi kommenteerida käimasolevat Austraalia Konkurentsi- ja Tarbijakaitseameti ning viidatud ettevõtete vahelist protsessi.
Käesoleval kujul ei puuduta seadus väiksemaid otsimootoreid, nagu näiteks Bing, ja need ei hakkaks uudiste eest lõivu maksma. Samas on Austraalia valitsus tunnistanud, et teatud juhul võib see nii minna.
Toimetas Karol Kallas