USA armee ühendatud kindralstaap tunnistas, et koroonaviiruse kaitsepookimisest on keeldunud umbes kolmandik vaktsineerimisele kutsututest, vahendab väljaanne Military Times.
USA kaitseministeerium on pikemat aega teinud pingutusi, et mitte avalikustada, kui paljud Ühendriikide sõjaväelastest on saanud COVID-19 vaktsiini ning milline on vaktsineerimisest keeldunud sõjaväelaste osakaal. Vaatamata sellele jagasid Pentagoni pressiesindajad 17. veebruaril viimaks mõningaid selgitusi relvajõudude vaktsineerimisprogrammi kulgemisest.
Veebruari keskpaiga seisuga oli kaitseministeeriumile eraldatud 916 000 doosi koroonavaktsiini, millega oli vähemalt 359 000 isikkooseisust vaktsineeritud, nendest 147 000 sõdurit mitmekordse süstiga. Vastavasisulise avaldusega esines Bob Salasses, asekaitseminister globaalse ning siseriikliku julgeoleku küsimustes.
Ühendatud kindralstaabi aseesimees operatiivküsimustes kindralmajor Jeff Taliaferro aga tunnistas, et umbes kolmandik vaktsineerimisele kutsututest on pookimisest keeldunud.
See tõsiasi on teinud Ühendriikide seadusandjad murelikuks.
Esindajatekoja liikme Mike Rogersi hinnangul pole olukorras, kus koroonaviiruse uued versioonid ilmutavad ennast ülemaailmselt üha sagedamalt, võimalik oodata kaks aastat, et saada ravimikontrolliameti täielikku heakskiitu vaktsiinidele. "USA riikliku julgeoleku seisukohalt on kriitilise tähtsusega, et iga Ühendriikide sõjaväelane ning kaitseministeeriumi administratiivpersonali liige saaks võimalikult kiiresti vaktsineeritud," rääkis vabariiklaste hulka kuuluv esindajatekoja liige pressile.
Varasemalt oli Pentagon keeldunud täpsustamast, milline osa kaitseministeeriumi valitsusalasse kuuluvast personalist oli soostunud ning milline osa keeldunud vaktsineeritud saamast. Asjakohase otsuse tegi kaitseministeeriumi üldnõukogu.
Nii Pfizeri kui Moderna poolt välja töötatud vaktsiinid ei ole kumbki läbinud standardseid USA toidu- ja ravimijärelevalve ameti (FDA) teste, olles ringlusesse lastud eriloa alusel.
Eriolukorrast tulenevalt ei ole USA föderaalseaduste alusel võimalik kaitseministeeriumi teenistujaid sundida koroonavaktsiine vastu võtma. Tavaolukorras on USA sõjaväelased sunnitud laskma ennast vaktsineerida kõikide föderaalvalitsuse poolt kohustuslikuks tehtud vaktsiinidega, millel on FDA turvalisusgarantii.
USA sõjaväelaste seas levinud vaktsiinivastasus peegeldab Associated Pressi poolt hiljuti läbi viidud uurimust, mis paljastas COVID-19 vaktsiini skepsise Ühendriikide üldpopulatsiooni seas. Mainitud uuringu järgi soovib 51% ameeriklastest kas vältida koroonavaktsiini või oodata vaktsineerimisega.
Toimetas Markus Järvi