Hiina välisministeerium pöördus Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) poole nõudmisega, et see käivitaks Ameerika Ühendriikide sõjaväe Fort Detricki labori, mis kunagi oli USA biorelvade arenduskeskus, suhtes uurimise, vahendab uudisteagentuur Xinhua.
Hiina välisministeerium pöördus Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) poole nõudmisega, et see käivitaks Ameerika Ühendriikide sõjaväe Fort Detricki labori, mis kunagi oli USA biorelvade arenduskeskus ja millest tänaseks on saanud biomeditsiini uurimisasutus ning Põhja-Carolina Ülikooli (UNC) suhtes uurimise, kas Covid-19 pole sealt alguse saanud, vahendab uudisteagentuur Xinhua.
Hiina välisministeeriumi sõnul soovivad nad lahti saada süüdistustest, nagu Covid-19 viirus oleks pääsenud valla Wuhani Viroloogiainstituudi laborist. Nende sõnul on "laboriteooria USA poolt politiseeritud" ja "ebateaduslik".
Hiina välisministeeriumi kõneisiku Wang Wenbini sõnul on Rahvavabariigi positisoon järgmine:
Võttes arvesse, et Wuhani Viroloogiainstituuti on WHO eksperdid külastanud juba kaks korda ja seda, et Fort Detricki sõjaväebaas ja UNC on pikalt kiidelnud oma koroonaviiruste uuringutega ning sedagi, et seal on turvalisusega halvasti, siis kui USA pool nõuab viiruse laborist lekkimise hüpoteesi uurimist, siis peab ka USA ise avama Fort Detricki rahvusvahelisele uurimisele.
Wang väidab, et nii Hiina kui WHO eksperdid on jõudnud järeldusele, et viiruse Wuhani laborist lekkimine on äärmiselt ebatõenäoline. Hiinlaste sõnul leiab üha rohkem teadlasi üle maailma, sealhulgas Ameerika Ühendriikides, et laborist lekkimise teooriat ei tõesta ükski fakt.
"Need on Ameerika Ühendriigid, mis keelduvad alla kirjutamast teaduslikule järeldusele, et viirus ei lekkinud laborist ja kinnitavad, et viirus lekkis Wuhani Viroloogiainstituudist," jätkas kõneisik.
Samuti, kui WHO juhtkond kinnitab, et viiruse laborist lekkimise võimalust ei saa välistada, siis peab WHO samamoodi uurima ka Fort Detrickit, tõdes Wang.
Üleskutsega uurida Fort Detrickit ja UNCi loodab Hiina maailmale faktidega tõestada, kas laborist lekkimise teooria on põhjendatud ja usaldusväärne.
"Selle üleskutsega me loodame saada lahti uurimisest, millega üritatakse teada saada viiruse päritolu (global origins study). Samuti häirib USA poolne teema politiseerimine teaduspõhiseid [viiruse] uuringuid," jätkas ta.
"Kui USA keeldub koostööst, siis paljastab see veelgi enam selle tõelise kavatsuse politiseerida viiruse allika uuringud," selgitas Wang.
Vastupidiselt Hiina Rahvavabariigi välisministeeriumi väidetule, pole riigi võimud rahvusvaheliste ekspertide ja WHOga koostööd teinud, on tõendusmaterjale hävitanud ja asjaosalised teadlased on "kaduma" läinud. Ühendkuningriigi ja Norra teadlaste sõnul oli tõestusmaterjal, et Covid-19 viirus pääses lahti Wuhani laborist, olemas juba 2020. aasta alguses.
Toimetas Karol Kallas