Maailma Terviseorganisatsiooni otsus nimetada Aafrikast leitud Covid-19 tüvi "Omikroniks" tekitab küsimusi, sest Vana-Kreeka tähestiku järjekorras oleks vastselt leitud tüve nimi pidanud olema "Nüü", millest järgmine nimetus oleks olnud "Ksii".
Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ekspertide grupp määras väidetavalt Botswanast leitud uue SARS-CoV-2 tüve nimeks "Omikron" reedel 26. novembril. Delta ja Omikroni vahel on viis "tähelepanu vajavat-" (variants of concern) ja kaks "huvi pakkuvat tüve" (variants of interest), millest viimane kannab nimetust Müü. Tehnilises keeles on Omikroni tähis SARS-CoV-2 tüvi B.1.1.529, vahendab Telegraph.
WHO pole ametlikult selgitanud, miks uute viirusetüvede nimetamisel kaks tähte vahele jäeti, kuid üks anonüümseks jääda soovinud ametnik põhjendas otsust, et "nüü" (inglise- ja paljudest teistes keeltes "nu") oleks kergesti segamini aetud sõnaga "uus" (new) ja "ksii" (Xi) oleks "heitnud halba varju tervele regioonile".
Konservatiivse väljaande Washington Examiner ajakirjanik Jerry Dunleavy vahendab WHO ametniku sõnu üksikasjalikumalt: "Xi (ksii) on levinud perekonnanimi ja WHO parimad haiguste nimetamise praktikad eeldavad, et nimedega ei solvata kultuurilisi-, sotsiaalseid-, riiklikke-, piirkondlikke-, ametivaldkondade- ja rahvusgruppe."
Ilmselt Omikroni juures pole vähetähtis ka asjaolu, et tänase Hiina Rahvavabariigi juhi nimi kirjutatakse ladina tähtedega Xi Jinping.
Kuigi iga päevaga koguneb nõndanimetatud "laboriteooria" – viirus meisterdati/võimendati valmis Wuhani Virlooogiainstituudi laboris – tõestuseks üha rohkem materjale, on Hiina ametiisikud kategooriliselt eitanud, et riigil on viiruse valla pääsemisega midagi tegemist ja takistanud kõiki vastavaid uuringuid kuni maani, et rahvusvahelistest andmebaasidest eemaldati viiruse algset tüve kirjeldavad materjalid. Wuhani labori asemel süüdistavad Hiina võimud viiruse valla pääsemises hoopis ameeriklasi.
SARS-CoV-2 on viiruse nimi ja selle põhjustatud haigus on Covid-19. WHO võttis SARS-CoV-2 tüvede nimetamiseks Vana-Kreeka tähestiku kasutusele käesoleva aasta maikuus, tuues põhjuseks, et haiguste nimetamine kohtade/riikide järele, kust need on lahti pääsenud – nagu varasemalt on tehtud – on "halvustav ja diskrimineeriv".
Nädalakirja The Spectator toimetaja Stephen L Miller kirjutab WHO nimevaliku kohta sotsiaalmeedias:
Eksperdid, jättes kõrvale kreeka tähestiku Xi tüve nimena, et mitte solvata riiki, millest viirus sai alguse, võtab kogu selle asja täiuslikult kokku. Seda ei ületa miski.
Ingliskeelne konservatiivne Twitter avastas üpris ruttu, et "omicron" on sõna "moronic" (debiilne; idiootlik) anagramm.
Paljudest allikatest on imbunud välja kahtlused, et Hiina kasutab ÜRO endeemilist korruptsiooni ära maailmas oma huvide kehtestamiseks ja tänane WHO juht, kodumaal Etioopias epideemiate varjamisega kuulsust kogunud revolutsiooniline demokraat Tedros Adhanom Ghebreyesus sai organisatsiooni etteotsa ainult selle pärast, et see on Hiina huvides.
Toimetas Karol Kallas