Tedros Adhanom Ghebreyesus. Foto: Scanpix

"Revolutsioonilise demokraadi" juhitud ja hiina kommunistliku partei kontrolli all oleval ÜRO Maailma Terviseorganistasioonil pole ammu enam suuremat mõtet ning selle tegevusest on tänase pärgviiruse pandeemia ajal olnud ainult kahju, kirjutab Karol Kallas.

Pärgviirus on jõudnud rohkem kui saja kaheksakümnesse maailma riiki, nakatunuid on ligi kakssada kaheksakümmend tuhat ja maise eluga on pandeemia tõttu hüvasti jätnud rohkem kui üksteist tuhat inimest. Võib arutelda, et "praegu ei ole õige aeg süüdlaste otsimiseks ja "oleks" ei ole suurem asi argument", kuid vigade parandamine – ja pööraseid vigu on tehtud tänase koroonaviiruse pandeemia ajal hullumeelselt palju – algab nende tunnistamisest ning põhjuste väljaselgitamisest. Mida varem selline kaemus ette võetakse, seda tervislikum.

Maailmale kaela kukkunud pandeemia näol on tegemist Hiina (päritolu) viirusega! Esimesed pärgviirusesse nakatumised tuvastati Hiina Rahvavabariigi Hubei provintsi pealinnas Wuhanis juba eelmise aasta oktoobris. Hiina kommunistliku partei  (HKP) ametnikud salgasid haigusepalangu maha ja inimeste ravimise asemel aeti taga ning karistati arste ning ajakirjanikke, kes vastavastatud viiruse ohtlikkusest rääkida julgesid.

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO), nagu ka selle katus, Ühinenud Rahvaste Organistasioon, on ellu kutsutud eesmärgiga, et kõigil maailma inimestel oleks parem ja tervem elu. Tõsi on seegi, et kahekümnenda sajandi jooksul on maailm muutunud märksa rikkamaks ja kõik maailma inimesed elavad märksa kauem, kuid see on juhtunud pigem hoolimata ÜRO ja WHO "pingutustest", kui tänu nendele.

Võib-olla tõesti ei olnud ÜRO alguses progressiivide ja islamistide vandenõu kõige ilusa ja üleva vastu, kuid tänaseks on sellest saanud Urr teab mis kliki korrumpeerunud Hea Uue Ilma ehitamise ideoloogiline projekt. Kui keegi peab sellist väidet vandenõuteooriaks, siis ÜRO ees istub aastatel 1999–2005 Sotsialistlikku Internatsionaali juhtinud sotsialist Antonio Guterres ja WHO-d juhib Etioopia marksistlik-leninistlikku, "revolutsioonilist demokraatiat" esindavasse Tigray Rahvavabastusarmeesse kuuluv, korruptsiooni ning epideemiate varjamisega kuulsaks saanud, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ghebreyesus on lisaks Hiina ees pugemisele, olukorra tõsiduse kuritegelikule mahasalgamisele ja otseste valede – "kui Hiina poleks [pärgviiruse tõkestamisel] nii otsustavalt tegutsenud, siis oleks haigestumiste arv väljaspool Hiinat olnud väga palju suurem" – levitamisele näidanud üles erakordset küündimatust. Hiina kommunistlik partei on WHO juhid ära ostnud ja sellel on väga traagilised tagajärjed.

Tervishoiuekspertide sõnul avastati pärgviiruse esimesed juhtumid Hiina Rahvavabariigis juba möödunud aasta oktoobris. See on mitu kuud varem kui HKP pärgviiruse olemasolu ja selle tapvat iseloomu maailmale tunnistas. Probleemiga tegelemise asemel pani Hiina sellest teatanud ajakirjanikud ja arstid vangi. Rahvavabariigi "tavadele" tüüpiliselt üritati blokeerida viimanegi kui haigusest teavitav sotsiaalmeediapostitus ja hiina ilmavõrgust eemaldati kõik sellesisulised uudised. Sellise kunstliku pimeduse varjus sai viirus takistamatult levida ja tulemuseks on maailma tänaseks tabanud pandeemia, kannatused ning majanduskatastroof, mille oleks saanud õigel ajal adekvaatselt reageerides kas ära hoida või vähemalt selle levikut oluliselt piirata.

WHO, hoolimata HKP silmnähtavast hämamisest ja olukorra tõsiduse varjamisest, kiitis sihikindlalt HKP "läbipaistvust" ning "juhirolli", seletades kõigile, kellel pisutki oli kõrvu kuulata, kuidas Taevaaluse kommunistid meie kõigi elu turvalisemaks teevad. Olukorraga kursis olevad maailma tervishoiutöötajad-ametnikud, kellel jätkus natukenegi südametunnistust, vaatasid õudusega pealt, kuidas WHO salgas pärgviiruse tõsidust ja venitas hädaolukorra ning pandeemia väljakuulutamisega. WHO suutis käituda nii nürimeelselt – või pigem hiina-orjalikult –, et pärgviiruse leviku ja võimalike ohtudega saadeti organistasiooni eksperdid Wuhanisse tutvuma alles 10. veebruaril – neli kuud peale selle avastamist kui asi oli võtnud juba epideemia mõõtmed.

Isegi siis kiitsid WHO esindajad režiimi edusamme viiruse taltsutamisel ja rääkisid "kui turvaliselt hiina inimesed ennast tunnevad." Vaatamata päev-päevalt üha hullemaks muutuvale olukorrale jätkas WHO Hiina kiitmise ja pärgviiruse ohu salgamisega ning organisatsioonil läks mitu kuud aega enne kui see julges nakkushaiguse pandeemiaks kuulutada. Venitamise põhjuseks toodi masendav "pandeemia väljakuulutamine oleks võinud maailmale veelgi rohkem kahju teha."

Lääs rahastab HKP käsilast

Sadade tuhandete pärgviirusesse nakatunute, neid ravivate arstide ja kümnete tuhandete lahkunute omaste jaoks on tõsiseks küsimuseks, miks WHO nunnutab diktaatoreid asemel, et need ähvardava ohu varjamise eest liistule tõmmata? Ameerika Ühendriigid maksavad kinni poole WHO eelarvest (2017. aastal näiteks pool miljardit dollarit) ja Eesti on viimase kahe aasta jooksul WHO-le kohusetundlikult ära andnud 186 610 dollarit (ca 173,4 tuhat eurot).

Paraku suurem osa maailma riikidest kas ei taha või ei julge tunnistada, et WHO tänase juhtkonna prioriteedid või isiklikud huvid on hoopis midagi muud kui üldine hüve ja tervis. Kõige selle põhjuseks on nagu tavaliselt korruptsioon.

Hiina nägi kulisside taga ohtralt vaeva, et vägivaldse Etioopia režiimi esindajast, "revolutsioonilisest demokraadist" Ghebreyesusest, saaks WHO ninamees. Tänane WHO pealik teenis aastatel 2005-2012 Etioopia režiimi tervishoiuministrina, mille jooksul sai ta "kuulsaks" kolme koolera epideemia varjamisega. Millest võib ainult järeldada, et tänane salgamine ja valetamine on inimesel "käpas".

Võib küsida, miks Hiina oli nii huvitatud, et Ghebreyesusest saaks WHO juht? Endise revolutsionääri WHO pealiku kohale surumise näol on tegemist osana suuremast HKP strateegiast, millega see üritab "muuta rahvusvahelist korda vastavaks oma majanduslikele ja poliitilistele huvidele … Millise strateegia nimel on Hiina rahalise "ergutamisega" üritanud rahvusvahelistes organistasioonides hääli osta, pakkudes nii altkäemakse kui andnud sõnakuulelikele riikidele ohtralt laene või neid kustutanud." Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi abi Peter Navarro kinnitusel on HKP eesmärgiks saavuatada kontroll viieteistkümne ÜRO eriorganisatsiooni (kokku on neid 17) üle.

Ghebreyesus, kes on WHO-d juhtinud alates 2017. aasta juulikuust, on Hiina jaoks täiuslik marionett. Aafrikast on saamas Hiina manner ja Etioopia on riik, mis on ennast Hiinale koos saba ja sõrgadega maha müünud. Riigi pealinna Addis Abbaba teiseks nimeks on "linn, mille ehitas Hiina". Hiina kommunistlik valitsus rahastab riigis pea kõike, alates pealinna ühistranspordist ja pilvelõhkujatest kuni suurte maanteede ning kaksada miljonit dollarit maksma läinud Aafrika Ühenduse peakorterini.

Hiina omab Etioopiast üha suuremat osa. Rahvavabariigi Ekspordi-Impordi Pank rahastas 3,3 miljardi dollariga Etioopia–Djibouti raudtee ehitust ja Hiina riik ning ettevõtted on lisaks sellele investeerinud ümber neljasajasse projekti üle nelja miljardi dollari.

Ghebreyesus on Hiina oma

Kui Gheberyesusest sai WHO peasekretär, siis asus ta Hiina ees koheselt oma võlga tasuma. Oma esimesel tööpäeval tunnistas ta kommunistliku Hiina õigust Taiwanile. 2017. aasta oktoobris nimetas ta ühe pöörasema diktaatori, Hiina liitlase Robert Mugabe, ÜRO hea tahte saadikuks. "Normaalsete" riikide saadikud nimetasid sellist piinlikku käiku toona ilmselgeks korruptsiooniks. Mille Hiina ka koheselt ilusti kinni maksis, rahastades kaheksakümne miljoni dollariga WHO uue haiguste tõrje ja ennetamise keskuse rajamist … Etioopiasse.

Tänaseks on paraku selgunud, et HKP ülemvõimul WHO-s on ränk hind. Hoolimata sellest, et Hiina on WHO ametnikud ära ostnud, maksavad organisatsiooni tegevuse tänaseni suuremas osas kinni Ameerika Ühendriikide ja teiste Lääneriikide maksumaksjad. Tõsiselt tuleb küsida kui suur mõte on kommunistide, korrumpeerunud arengumaade ja islamistide küüsis sipleval ÜRO-l ning WHO-l?

"Puud tuntakse tema viljast" ja kõik ideoloogiad, millel on küljes sõnad "sotsialism" (mis on kommunismi õige pisut paremini lõhnav sõsar) või "revolutsiooniline", on alati tähendanud vaesust, katku ning näljahäda.

Käesolevas arvamusloos on kasutatud IGOWatch ja uudistekanali China Uncensored andmeid.