ÜRO ametniku sõnul tähendab Venemaa Ukraina sadamate blokaad sõja kuulutamist, mis toob kaasa ülemaailmse näljahäda. Saksamaa majandusminister leiab, et Vladimir Putin kasutab toitu relvana.
Maailm seisis toidukriisiga silmitsi juba enne Venemaa poolt Ukrainale kuulutatud sõda. Sõjaga koos rändab Ukrainast minema miljoneid inimesi ja Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni Toiduprogrammi ametniku David Beasley sõnul on Venemaa agressioon loonud kombineeritud kriisi, mis ähvardab tervet inimkonda, vahendab Daily Caller.
"Kuna [Venemaa] ei luba avada Ukraina sadamaid, siis on see sõja kuulutamine maailma toiduturvalisusele," jätkas Beasley. Ametniku sõnul "koputab nälja uksele" 43 riigis 49 miljonit inimest, mis võib juhul, kui probleemi ei lahendata, omakorda kaasa tuua poliitilise olukorra destabiliseerumise ja massirände.
Ukraina asepeaministri Julia Svõrõdenko sõnul on Venemaa sissetung Ukrainasse tekitanud kriisiolukorra ja "Venemaa kasutab oma sõjalist jõudu vastukaaluna. Toit, energia… Nüüd ähvardab see maailma ülemaailmse näljahädaga. Nad teevad seda meelega. Sellisele kõige relvana kasutamisele peab asjakohaselt reageerima."
Saksamaa majandusminister Robert Habeck rääkis Davosi kokkutuleku raames antud raadiointervjuus: "Me ei tohi ennast petta, et Putini brutaalsusel on mingid piirid. Meie ülesanne siin Davoses on teadvustada, et nälga kasutatakse relvana."
Habecki sõnul on ees ootav üleilmne toidupuudus "katastroof" ja Maailma Majandusfoorum peab tegema koostööd poliitikakujundajatega, et koordineerida üleilmse näljahäda vastast strateegiat.
Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi sõnul on maailma toidukriis ainult kümne nädala kaugusel, mida toetab samuti kliima ja põllumajanduse analüüsiettevõtte Gro Intelligence andmestik.
Paljud riigid on hakanud toiduainete eksporti piirama, nagu näiteks India nisu-, Indoneesia palmiõli ja Malaisia kanaliha väljavedu.
Toimetas Karol Kallas