Davos Foto: Marvin Meyer, Unsplash

22. kuni 26. maini toimub Šveitsi mägikülas Davoses Maailma Majandusfoorumi koosolek, mis kannab nime "Ajaloo pöördepunkt: valitsuse poliitikad ja äristrateegiad". Koosolekul osaleb ligi 2500 tähtsat inimest üle maailma ja Eestist läks Suure Lähtestamise arutelusid kuulama ning euronaabruse teemal esinema Alar Karis.

Üle kahe aasta toimub 22.–26. maini kestev Maailma Majandusfoorumi (WEF) igaaastane kohtumine (World Economic Forum Annual Meeting) füüsilise kokkutuleku kujul Šveitsi mägikülas Davoses.

Väidetavalt on tegemist "erilise sündmusega", mis leiab aset "ajaloo murrangulisel hetkel". Pea kaks ja pool tuhat tipppoliitikut, -ärijuhti, kodanikuühiskonna esindajat ja haritlast hakkavad "tegelema globaalteemadega ja otsima lahendusi maailma kõige kiireloomulisematele väljakutsetele, mille hulgas on globaalne pandeemia, Ukraina sõda, geoökonoomilised vapustused ning muutuv kliima". 

WEFi arust on "hetkel viimase kolmekümne aasta kõige olulisem geopoliitiline ja geoökonoomiline hetk, mida taustal saadab kord sajandis juhtuv pandeemia". 

Kokkusaamisel hakatakse muuhulgas arutama, millist "moraalset tegevust" (moral action) nõuab Ukraina sõda ning sellele järgnev tragöödia.

Samuti otsitakse kohtumisel, kus osalevad teiste hulgas Hiina, Zimbwabwe ja Ameerika Ühendriikide esindajad, "nägemuse selgust ning eesmärgi ühtsust", mille eesmärgiks on "multipolaarse maailma seninägematu keerukuse vastu progressi tegemine".

davos 22
"Fakt, et ligi 2500 juhti … on isiklikult kokku tulnud näitab vajadust usaldusväärse, mitteametliku ja tegudele suunatud platvormi järele, et astuda vastu kriisidest juhitud maailma teemadele." Klaus Schwab, WEFi tegevjuht. Pilt: Davos 2022, #WEF22  

Kui WEF asutati 51 aastat tagasi (jaanuaris, 1971), siis korraldajate sõnul pole "kollektiivse tegevuse filosoofiat läinud mitte kunagi varem nii palju vaja kui täna". 2022. aasta WEFilaste kokkutulek on väidetavalt "uue globaalse vastutuse ja koostöö ajastu alguspunkt", kuna "hetk nõuab seda".

Aruteluplokkides keskendutakse teemadele nagu: globaliseerumine; maailmamajanduse tasakaalustamisprotsess; ühiskond, õiglus ja globaalne tervis; loodus, toit ja kliima; tööstuse teisendamine (industry transformation); ning innovatsioon, valitsemistavad ja küberturvalisus. 

Davos 2022: #WEF22
"Seekordne aastakohtumine toimub vastu kõige keerukamat geopoliitilist ja geoökonoomilist olukorda, mis on maailma viimaste aastakümnete jooksul tabanud. Me peame veelgi rohkem keskenduma mõju avaldamisele ja tulemustele." Borge Brende, WEFi president Pilt: Davos 2022, #WEF22

WEFi kohtumise tutvustuses väidetakse, et möödunud kahe aasta jooksul on WEF "tugevdanud oma mõju avaldamise algatusi" (impact initiatives), mis üritavad mõjutada valdkondi "alates Covid-19 kuni kliima muutumise ja hariduseni, nagu ka tehnoloogia ning energeetikahalduseni".

Mõju avaldamise algatuste seas tuuakse välja "ümberõppe revolutsioon" (Reskilling Revolution), mis on algatus, mille käigus üritatakse 2030. aastaks anda ühele miljardile inimesele parem haridus, oskused ja paremad töökohad. Samuti üritatakse jõustada veelgi rohkem Suure Lähtestamise jaoks olulisi keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimise mõõdikuid (ESG metrics) ning sidusrühamde kapitalismi (stakeholder capitalism). Samuti aruteldakse, kuidas projekti "1 triljon puud" (1t.org) raames istutada aastaks 2030 "planeedi ökosüsteemide päästmiseks" juurde triljon puud.   

Karis esineb kolmapäeval 25. mail arutelus "Euroopa Liidu naabripartnerluse ümbermõtestamine", milles peetakse aru Venemaa sõjakuse ja Euroopa Liidu laienemise teemal.

Kohtumise ajakavast võib järeldada, et WEF soovib oma "mõju avaldamise" keskmesse seada Meta/Facebooki virtuaalmaailma Metaversumi. Kõigil kokkusaamiste osalistel on võimalik reserveerida omale pool tundi, et "kogeda koostöö tulevikku".

San Francisco kodutu Facebooki/Meta virtuaalreaalsuse visiiri ja juhikutega. Foto: Imgur

WEF põhjendab oma Metaversumi lembust järgmiselt: "Maailma Majandusfoorum astub pöördelise tähtsusega algatuse pardale, mille eesmärgiks on üleilmsete koostöösidemete võimendamine. Selleks kasutatakse kõikehõlmavat interaktiivset Metaversumi tehnoloogiat, mis aitab kaasa kaasava mõjukuse mitmekordistamisele. Osalistele luuakse virtuaalne avatar, mille kaudu saab tutvuda Globaalse koostööküla keskkonnaga."

Metaversumiga saavad WEFi kohtumise osalised tutvuda kõik päevad alates varahommikust kuni õhtuni ja ürituse kahel viimasel päeval toimuvad ka "globaalse koostööküla-Metaversumi" teemalised tutvustavad arutelud. Kolmapäeval 25. mail tutvustavad Metaversumi "võimsat kasvutrajektoori" Meta Metaversumi tootejuht Chris Cox, virtuaalreaalsuse prille tootva Magic Leap tegevjuht Peggy Johnson  ja Second Life'i virtuaalkeskkonna looja Philip Rosedale.

Samal päeval räägivad Metaversumist veel WEFi juht Klaus Schwab, Microsofti president ja nõukogu aseesimees Brad Smith ning ühe maailma suurima digiteenuste ja -nõustamisettevõtte Accenture tegevjuht Julie Sweet, kes on muuhulgas ka WEFi järelvalvenõukogu liige.

Tehnoloogiajakirjanike ja -ekspertide sõnul on Metaversumi näol tegemist "räbala ja hingetu digitaalse maailmaga", "Metaversum hõlmab kõike, mida inimesed internetis vihkavad ja see on sinu näo külge kinni seotud"  ning vaatamata investeeritud miljarditele dollaritele pole Metal õnnestunud keskkonnale suuremat elu sisse puhuda, tunnistab väljaanne Grid.

Majandusteadlane Nassim Nicholas Taleb, kes 2009. aastal käis Davoses ka ise korra kohal, peab WEFi üritust "Intellektuaalid kuid idioodid tüüpi inimeste igaaastaseks koosolekuks, kus lööb kaasa Rahvusvaheline Tuntud Inimeste Nimedega Vehkijate Ühing".

Toimetas Karol Kallas