Pühapäevane poliitikasaade "Räägime asjast", mida veavad EKRE liidrid Martin Helme ja Mart Helme, on pärast suvepuhkust Tre raadio eetris tagasi ning alustas uut hooaega õige hoogsalt. Muude teemade kõrval peatuti Narva tanki küsimusel. Konservatiivse rahvaerakonna esimehe Martin Helme hinnangul tahavad valitsuserakonnad Narva tankiga järgmistele valimistele vastu sõita.
"Ja mis nüüd juhtus? Täiesti tühja koha pealt Kaja Kallase valitsus – nüüd siis ka Isamaa valitsus – minu meelest soovib teha sellest Vene tankist uut pronkssõdurit. Sest ärme unusta, et pronkssõduri najal ju maalis täiesti globalistlik, täiesti estofoobne või ütleme: eestlaste ja Eesti suhtes täiesti hoolimatu Reformierakond endale kümneks aastaks rahvusliku erakonna maine," märkis Martin Helme.
"Ja nüüd nad üritavad minu meelest selle tankiga teha täpselt sama asja. Norivad Narvas tüli üles selle Vene tankiga ja taovad seal vastu rinda endale – Isamaa seal kõrval täpselt samamoodi – ja siis sõidavad sellel lainel valimistele vastu."
Martin Helme lisas, et samasse jõkke ei saa kaks korda astuda – koht on teine ja aeg on teine. 2007. aastal ei oleks Venemaa mitte mingil juhul alustanud sõda Eesti vastu, korraldas vaid küberrünnakukid ja muid ebameeldivusi.
"Praegu me seisame silmitsi minu meelest väga reaalse ohuga, et Venemaa korraldab meile sissetungi, kui me anname neile ettekäände. Ja selles mõttes mängida oma valimistulemuse paremaks tegemiseks sellist ohtlikku mängu – ma ei saa sellest aru. Ja miks seda praegu oli vaja? Veebruaris, märtsis, aprillis – ma saan aru, kui see oleks ette võetud. Augustikuus võtta selline asi ette, hapukurgihooajal… Mulle on mõistetamatu see ajastus."
Martin Helme sõnas, et riigikogu aseesimehena saab ta lugeda raporteid selle kohta, kui palju on Eestisse tulnud slaavlasi.
"86 500 inimest on tänase päeva seisuga tulnud alates veebruari lõpust Eestisse. Palun nüüd, inimesed, laske see number endal settida. Kaheksakümmend kuus ja pool tuhat peamiselt vene keelt kõnelevat inimest. Peamiselt Ida-Ukrainast. Suur osa neist on ka etnilised venelased. Ukraina passiga, aga etnilised venelased. Aga absoluutne enamus neist on vene keelt kõnelevad inimesed. Ja nad on Eestisse tulnud viimase poole aasta jooksul, viimase seitsme kuu jooksul laias laastus," märkis Helme.
"Nendest 50 000 on alaliselt Eestisse jäänud. Viiskümmend tuhat. See number iga päev kasvab paarisaja võrra. Ma veel kord rõhutan: sellest viiekümnest tuhandest üle 80% on vene keelt kõnelevad, venekeelsed inimesed. Ja meil puudub ülevaade, kus need ülejäänud 30 000 on. Me küsisime siseministeeriumilt, kus on ülejäänud 30 000 inimest. Meil puudub ülevaade. Me ei tea, kas nad läksid tagasi, kas nad läksid edasi, kas nad on jäänud siia illegaalselt. Meil on ülevaade nendest inimestest, kes Eesti sotsiaalkaitseametiga ühendust võtavad või omavalitsusse sisse kirjutavad, põhiliselt tahavad sotsiaalteenuseid saada – Eesti maksumaksja raha. Aga ülejäänud 30 000 – me ei tea neist mitte midagi."
Martin Helme lisas öeldule veel ühe arvu: nimelt on Eesti välja andnud üle 60 000 Schengeni viisa Venemaa kodanikele, kes võivad tulla siia suvalisel ajal. Peterburist vuravad siia lisabussid. Ta meenutas, et EKRE nõudis juba märtsis Eesti-Vene piiri sulgemist kõigile.
"86 000 + 60 000 peamiselt vene keelt kõnelevat inimest… Kaja Kallase valitsus tegeleb massilise Eesti venestamisega. Sellises koguses venekeelseid inimesi ei ole Eestisse tulnud Brežnevi ja Karl Vaino ajast saadik. Ja me nimetame seda Ukraina aitamiseks," ütles Martin Helme ja osutas, et 2014. aastal hakkas enne Krimmi okupeerimist saabuma Ukrainasse kümnete tuhandete kaupa vene turiste, kelle hulka oli peidetud hulgaliselt Venemaa eriteenistuste agente. Viimastel kuudel Eestisse tulnute osas pole tehtud taustakontrolli.
"Ja siis võtab meie valitsus kätte ja hakkab Narvas tankiga tegelema. Ma jälle küsin sama küsimuse, mis ma küsisin, kui ma andsin Õhtulehele intervjuu: kui meie valitsus töötaks Moskva heaks, mida nad teistmoodi teeks? Ma olen nõus ka sellega, et kui venelased tahavad ettekäänet leida Eestile kallaletungiks, siis nad selle ettekäände ikka leiavad, aga no see ei tähenda, et me ise peame neile usinasti ette ajama neid ettekäändeid," lausus Martin Helme ja lisas:
"Mulle on täiesti mõistetamatu see kõik. Ja veel kord rõhutades: loomulikult tuleb see tank sealt ära võtta. Ammu oleks tulnud tank ära võtta. Aga praeguses olukorras ma ei saa aru, millega tegeletakse. Miks praegu? Miks nüüd? Miks nii?"
Toimetas Veiko Vihuri