Ühendkuningriigi endine rahandusminister Rishi Sunak väidab, et teadlastel oli riigi Covid-19 haldamise osas liiga palju sõnaõigust ja valitsus püüdis inimesi hirmutades kuuletuma sundida.
Sunak, kes on üks kahest Ühendkuningriigi peaministrikandidaadist, kritiseeris teravalt peaminister Boris Johnsoni poolt Covid-19 pandeemia ajal rakendatud meetmeid. Tema sõnul oli "viga" anda teadlaste kätte nii palju võimu ja ta kinnitas, et sulgemiste kahjulikud mõjud vaikiti valitsuse, milles ta ise oli rahandusminister (chancellor), poolt maha, vahendab Reuters.
Pandeemia ajal inimeste vastu rakendatud meetmed on Ühendkuningriigi peaministri valimiskampaanias muutunud üheks keskseks teemaks. Teine peaministrikandidaat Liz Truss kinnitas käesoleval kuul, et tema ei kiida peaministriks saades mitte kunagi ühtegi sulgemist enam heaks.
Sunaki sõnul oli valitsuse poolt "vale inimesi koroonaviirusega hirmutada". Ta väidab, et kõrged valitsusametnikud keelasid tal rääkida koroonaviirusega seotud piirangute "kahjulikest mõjudest", nagu näiteks, mida tähendavad ära jäänud arstide regulaarsed vastuvõtud ja märkimisväärselt pikemaks muutunud ravijärjekorrad.
"Meile kirjutati ette, et [piirangute kahjulikke mõjusid] ei tohi mitte kunagi tunnistada. Me pidime rääkima: "Oh, millest te räägite? Piirangutega kahjulikke mõjusid ei kaasne, sest piirangud on kasulikud meie tervisele ja nii ka majandusele.""
Sunaki sõnul anti Hädaolukordade Teadusnõukoja (Scientific Advisory Group for Emergencies) teadlastele, kes aitasid kujundada Ühendkuningriigi Covid-19 poliitikat, kätte liiga palju mõjuvõimu, mille tõttu leidsid näiteks aset koolide ja lasteaedade sulgemised.
Sunaki sõnul palus ta mudelid, mille alusel kehtestati Covid-19 piiranguid või kirjeldati, mis juhtuks siis kui seda ei tehtaks, endale lahti seletada, kuid tema küsimusi eirati.
Sunak arvab, et "kui anda nende [poliitiliselt] sõltumatute inimeste [teadlaste] kätte liiga palju võimu, siis toob see kaasa suurema jama (you're screwed)".
Kui Sunaki käest küsiti, miks arvamusküsitlused näitasid, et avalikkus toetab sulgemisi, vastas ta: "Me aitasime sellele hirmusõnumite levitamisega kaasa."
Tema sõnul oli valitsuse poolt vale korraldada 2020. aasta septembris hirmu külvav reklaamikampaania, milles näidati inimesi hingamisaparaatide all.
"Vaata talle silma ja ütle talle, et oht ei ole päris." "Vaata talle silma ja ütle talle, et sa mitte kunagi ei riku reegleid." Ühendkuningriigi valitsuse "nügimiskampaania" reklaamid.
Sunaki sõnul oleks piirangud võinud olla "märkimisväärselt lühemad" või oleks võinud üldse kasutada teistsugust lähenemist.
Järgmisel aastal alustatakse tõenäoliselt Ühendkuningriigi valitsuse poolt rakendatud Covid-19 meetmete ja nende mõju uurimist.
Objektiiv avaldas käesoleva aasta jaanuaris sotsioloog Frank Furedi arvamusloo, milles kirjeldatakse pikemalt Ühendkuningriigi valitsuse inim- ja demokraatiavaenulikku "nügimiskampaaniat".
Toimetas Karol Kallas