Ligi 1300 Ameerika Ühendriikide õppejõudu on kirjutanud alla Stanfordi akadeemilise vabaduse deklaratsioonile, millega nõutakse ülikoolidelt sõnavabadust ja institutsionaalset erapooletust.
Deklaratsioon on üllitatud avaliku kirja vormis ja selles kutsutakse ülikoolide õppejõude ning ülikoole võtma vastu ja kehtestama "Chicago kolmikut" (Chicago Trifecta), ehk Chicago põhimõtteid, mille hulgas on ühepoolne sõnavabadus, (Harry) Kalveni raportist lähtuv institutsionaalne erapooletus poliitilistes ja sotsiaalsetes küsimustes ja Shilsi raportist johtuv nõue, et "ametisse nimetamiste ning edutamise ainsaks eelduseks oleksid akadeemilised saavutused", vahendab College Fix.
Käesoleva uudise kirjutamise ajaks on deklaratsioonile allkirja andnud 1274 professorit, teadlast ja akadeemilist isikut.
"Me loodame, et ülikoolilinnakutesse ja akadeemiasse [õppe- ja teadustegevusse] üldisemalt tuleb tagasi akadeemiline vabadus. Ainult jõulise akadeemilise vabaduse tingimustes, kui on võimalik uurida [igasuguseid] ideid ja esitleda ebamugavaid fakte, saab teadustegevusega luua uusi ja usaldusväärseid teadmisi, eriti meie ühiskonna jaoks võtmetähtsusega küsimustes," selgitas pöördumise üks autoritest, Stanfordi Ülikooli majandusteadlane John Cochrane.
Akadeemilise vabaduse kaotuse taga on ülikoolide juhtimiskriis, jätkab ta.
Paljude ülikoolide juhid räägivad küll sõnavabadusest, kuid "karistavad neid, kes jagavad ebasobivateks peetavaid vaateid ning sunnivad oma töölevõtu ja edutamise poliitikatega peale ideoloogilist ühemeelsust", leiab Cochrane.
Probleemi võimendab tema sõnul veel asjaolu, et teadusrahastus on seotud "õigest" narratiivist kinni pidamisega ja ideede vaba konkurents pole lubatud.
"Akadeemiline vabadus, sõnavabadus ja püüdlemine teaduse tippude poole on ülikoolides, erialaühingutes ja riigiametites rünnaku all, sealhulgas nende poolt, kes jagavad teadusraha. Kõige ilmsemaid fakte ei tohi kõva häälega välja öelda. Teadustöid, mis ei sobi poliitiliste narratiividega, ei tohi teha, avaldada ega levitada."
Cochrane'i sõnul ei julge paljud professorid ja teadlased deklaratsioonile alla kirjutada, kuna allkirjastajate hulgas on mitmeid üldtuntud teadusilma "lindpriisid".
Lõuna-Californa Ülikooli professor Anna Krylov, kes on üks deklaratsiooni allkirjastajatest, rääkis novembri alguses Stanfordis toimunud Akadeemilise vabaduse konverentsil: "Kui kellelgi on mõni suur idee, kuidas lahendada suuri energeetikaprobleeme, siis ta ei peaks minema liiga hoogu. Energiaministeerium tahab hoopis teada, millised on teie mitmekesisuse, kaasamise ja õigluse (diversity, inclusion and equity; DIE) plaanid. Milline saab küll olla akadeemilise tegevuse tulevik, kui meie kõige olulisemad institutsioonid … asendavad oma algse eesmärgi kriitilise sotsiaalse õigluse agendaga?"
Advokaat Michael D. Cicchini kommenteeris Stanfordi deklaratsiooni: "Suuresti ajusurmas ülikoolid ilmutavad elumärke."
Toimetas Karol Kallas