Väidetavalt kaaluvad Google ja Apple Twitteri eemaldamist oma "ökosüsteemidest", kuna see püüdleb erapooletuse, demokraatia ja sõnavabaduse poole. Twitteri omanik Elon Musk lubas sellisel puhul teha oma mobiilseadmete operatsioonisüsteemi ja telefoni.
Mitu nädalat on liikunud kuulujutud, et kuna sotsiaalvõrgustiku Twitteri uus omanik Musk on "sõnavabaduse absolutist" ja juurib platvormist järk-järgult välja ärklevaid "viha- ning kahjuliku kõne" reegleid, siis võivad suuremad Apple'ile, Google'ile ja Amazonile kuuluvad mobiiliplatvormid sotsiaalvõrgustiku oma "ökosüsteemidest" välja heita, kuna see võib minna vastuollu nende tsensuuri- ehk nõndanimetatud "sisu modereerimise" reeglitega.
Tuntud parema maailmavaatega Ameerika Ühendriikide poliitikaarvustaja Liz Wheeler arvas reedel 25. novembril, et kui midagi sellist peaks juhtuma, siis võiks üks maailma rikkamaid inimesi meisterdada valmis oma platvormi.
Kui Apple & Google viskavad Twitteri oma rakendustepoodidest välja, siis peaks @elonmusk tegema oma nutitelefoni. Pool riigist loobuksid heal meelel kallutatud ja nuhkivatest iPhone'idest ning Androididest. Ta ehitab Marsile suunduvaid rakette, selle kõrval peaks üks nutitelefon olema ju lihtne asi?
Wheeler jätkas küsimusega, kas inimesed oleksid valmis ostma "tELONPhone'i"? Küsimusele vastajad, keda on üle 130 000 jagunevad suurelt jaolt pooleks: 51,2 protsenti oleks seda valmis tegema ja 48,8 mitte.
Musk vastas Wheeleri mõttele päev hiljem:
Ma loodan, et asi selleni ei jõua, kuid jah, kui pole muud võimalust, teen ma alternatiivse telefoni.
Ühe sotsiaalvõrgustiku hävitamise näide on Apple'il ja Google'il ette näidata kui need kaotasid ligipääsu Parlelile.
Muski väljaütlemist võib ühelt poolt pidada lihtsalt "jutu jätkuks" hoiatuseks, kuid seda ei tasu võtta ka liiga kergekäeliselt. Musk on sisuliselt tühja koha pealt käivitanud näiteks kaevandusettevõtte Boring Company, mis kaevab tunneleid konkurentidest kordades odavamalt ja märksa kiiremini. Samuti on ta valmis ehitanud äärmiselt populaarse leegiheitja. Rääkimata sellest, et ta on üks maailma suurima makseplatvormi PayPal asutajatest.
Musk on pikka aega rääkinud, et ta soovib ehitada "kõige" rakenduse, mille nimeks on "X". Tema valduses on 2017. aastast ilmavõrguaadress x.com.
Viiendal oktoobril säutsus Musk:
Twitteri ostmine on X-i, kõige rakenduse, kiirendi.
Hiljem kommenteeris ta oma postitust:
Twitter kiirendab ilmselt X-i loomist 3 kuni 5 aastat, kuid ma võin eksida.
Musk on ise oma "X" rakenduse osas olnud kidakeelne, kuid niipalju kui sellest on teada, paistab selle taga olevat soov luua mingisugune kogu küberruumi hulga päris elu lahendustega siduv "kogemus". Samuti võib "X-i" kõrvale asetada teadmised, et Musk on "usutunnistuselt" transhumanist ja üks talle kuuluvatest ettevõtetest Neuralink arendab inimese aju, küberruumi ning kunstteadvust ühendavat "liidest".
Matemaatikateadlane James Lindsay arvas Muski "oma" telefoni tegemise peale:
Kui @elonmusk teeb oma telefoni, siis nad blokeerivad selle interneti teenusepakkujate (ISP) tasandil. Kindlasti sekkub valitsus, mis hakkab piirama materjalide kättesaadavust, ekspordivõimalusi ja takistama töötajate palkamist. Pange tähele.
25. novembril teatas Musk, et kuulutab pea kõigile Twitterist mingil põhjusel eemaldatud kasutajatele välja "amnestia", mis peaks hakkama kehtima hiljemalt detsembri esimestel päevadel.
Toimetas Karol Kallas