Foto: Hippopx

Viimastel nädalatel plahvatuslikult kasvanud sotsiaalmeediaplatvorm Parler kaob Eesti aja järele kell 10 esmaspäeva hommikul internetist, kuna teenusepakkuja Amazon sulgeb selle serverid.

"Kuna Parler ei suuda käituda vastavalt meie teenuse tingimustele ja kujutab avalikule korrale väga tõsist ohtu, kavatseme me pühapäeval, 10. jaanuaril kell 23.59 Vaikse ookeani aja järele peatada Parleri konto," vahendab Amazoni Parlerile saadetud kirja Ars Technica.

Parlelile saadetud e-kirjas loetleb Amazon Web Services (AWS) üles mitmeid vägivaldseid ja ähvardavaid, viimastel päevadel tehtud, postitusi, mille hulgas on väidetavalt lubatud "süstemaatiliselt tappa liberaalseid juhte, aktiviste, mustade liidreid ja toetajaid" ning teisi. "Võttes arvesse kahetsusväärsed sündmused, mis leidsid aset käesoleval nädalal [6.01.2021] Washington DCs, valitseb tõsine oht, et seda tüüpi sisu võib põhjustada edasist vägivalda," jätkatakse AWSi Parleri serverite sulgemise põhjenduses. 

Parler alustas tegevust 2018. aastal sõnavabadust tagava alternatiivina Facebookile ja Twitterile. 2019. ja 2020. aasta jooksul kogus võrgustik populaarsust parema ilmavaatega inimeste, konservatiivide, kristlaste ja kogukondade seas, kelle sõnumeid Facebook ning Twitter piirasid.

Parleri populaarsus hüppas eksponentsiaalselt peale kolmapäevaseid sündmusi Ameerika Ühendriikide pealinna Kapitooliumil ja peale Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi kontode alatiseks kustutamist Facebookis, Twitteris, Google'i YouTube'is ja teistes viidatud tehnohiidudega seotud platvormidel.

Parler ei võta omaks, et nende keskkond oli peamine Kapitooliumi tabanud "ülestõusu" organiseerimise koht ja nende väitel organiseeritakse selliseid meeleavaldusi peamiselt Facebooki gruppides. Muuhulgas kaitseb meeleavaldamise õigust USA põhiseadus ja meeleavalduse pöörasid märatsemiseks vaenulikud jõud.

Samal ajal kui suured sotsiaalmeediaplatvormid on läinud otse USA põhiseaduse sõnavabaduse klausli kallale ja piiravad valikuliselt inimeste võimalust platvormi kasutada – USA president Donald Trump eemaldati Facebookist ja Twitterist, mida samal saavad vabalt edasi kasutada Imam Sayyid Ali Khamenei ning väärinfo levitamise mõistes pöörased China Daily sugused väljaanded – pole Amazoni väitel Parleril selget kava, kuidas tegeleda vägivaldsete ähvardustega..

"On selge, et Parleril ei ole selget plaani, kuidas tagada AWSi teenusereeglite järgiminie. Samuti paistab, et Parler alles üritab välja mõelda, mis on nende seisukoht sisu modereerimise osas. Te eemaldate teatud vägivaldse sisu kui teie poole pöörduvad meie töötajad või teised, kuid te ei tee seda mitte iga kord piisavalt kiiresti," seisis Amazoni avaklduses.

"Teie tegevjuht väitis alles hiljuti, et ta ei "tunne ennast mitte ühegi sellise asja [väidetavad ähvardused, üleskutsed vägivallale jne] eest vastutavana ja samamoodi ei vastuta platvorm." Täna hommikult te kirjutasite, et teil on plaan, kuidas ennetavalt modereerida vägivaldset sisu, kuid te kavatsete seda teha käsitsi vabatahtlike abiga. Meie arusaamise järele pole sellisest kavast kasutada vabatahtlike abi ohtliku sisu kiiresti tuvastamiseks ja selle eemaldamiseks kasu, kuna vägivaldsete postituste hulk kasvab väga kiiresti."

Samamoodi on Apple täna eemaldanud Parleri oma iOS-i rakendustepoest, viidates samasugustele muredele.

"Parler ei ole pidanud oma lubadust modereerida ja eemaldada kahjulikku ja ohtlikku sisu, mis julgustab vägivalda ning ebaseaduslikku tegevust, mis omakorda pole kooskõlas App Store'i [Apple rakendustepood] reeglitega," põhjendas Apple Parlerile nende rakenduste eemaldamist.

"Teie rakendust pole meie poes niikaua, kui me saame piisavalt kinnitust, et teie teenus vastab App Store'i reeglitele ja te olete üles näidanud oma võimet tõhusalt modereerida ning filtreerida ohtlikku ja kahjulikku sisu."

Google tõstis Parleri rakenduse Androidi Play Store'ist välja juba reedel, viidates samuti platvormi vägivaldse sisu rohkusele.

Toimetas Karol Kallas