SAPTK juht Varro Vooglaid leiab, et Objektiivi valeteabe levitamises süüdistav Eesti Ekspress levitab nii väites ise väärteavet ja tegutseb vastu vaba ajakirjanduse väärtuseid valitsuse propagandakanalina.
Eesti korporatiivse meedia suurim nädalaleht Eesti Ekspress avaldas 21. detsembril valeväidetest küllastunud arvamusloo pealkirjaga "Venemaa võimsaim relv: Kremli propagandat Eestis levitab hästi sissetöötanud võrgustik". Arvamusloost leiab näiteks väite: "Uute Uudiste ja Objektiivi-taolised portaalid ei ole aga sugugi infopesurongi lõppjaam". Arvaja selgitab "infopesurongi" mõistet kui "… nähtust, kus ahela pikkus peseb infot samm-sammult puhtamaks".
Ekspressi arvamusloost võib teisiti sõnastades saada aru, et ahela ühes otsas on Vladimir Putin ja tema propagandatööriistad, mille järel tulevad Breitbart, ZeroHedge ning RMX News, mis kokku moodustavad "infopesurongi". Uued Uudised ja Objektiiv ei ole siiski "infopesurongi" ZeroHedge'iga võrreldavad "vagunid", vaid "vahejaam". "Lõppjaamaks" on Ekspressi sõnul sotsiaalmeedia.
Ekspressi arvamuslooga pole rahul SAPTK juht Varro Vooglaid, kes nimetab seda "laimuartikliks", millega püütakse "luua muljet, et Objektiiv on üks peamistest Venemaa desinformatsiooni levitamise kanalitest Eestis". Ta lisab, et "ühtegi fakti, mis seda osutust põhistaks, paraku esile ei toodud".
Vooglaid pani Objektiivi artiklid tabelisse, et teha selgeks, kui palju ikkagi konservatiivses uudiste- ja arvamusväljaandes Objektiiv kirjeldatud "infopesurongi vaguneid/jaamu" kasutatakse.
Ekspress väidab, et nende kasutada on andmebaas, mis näitab, et ZeroHedge'i on Objektiiv alates 2017. aastast kasutanud allikana 590 ja Breitbarti 1520 korral.
Vooglaidi sõnul pole ei Breitbart ega ZeroHedge Objektiivi jaoks väga olulised allikad ja nagu viidatud tabelist näha, on numbreid valelikult võimendatud. Ta juhib samuti tähelepanu, et viimasel kahel aastal on nimetatud kahele portaalile viidatud võrreldes varasemate aastatega eriti tagasihoidlikult.
"Pole raske mõista, miks Eesti Ekspress seda asjaolu esile ei too – see räägiks nende poolt loodavale laimukuvandile vastu. Rääkimata sellest, et Eesti Ekspressi loos ei ole esitatud ühtegi fakti, millest nähtuks järeldus, et Breitbarti ja ZeroHedge'i näol reaalselt on tegu Venemaa desinformatsiooni kanalitega," osutab Vooglaid.
SAPTK juth pole lisaks rahul palkidega Ekspressi silmis:
"Kokkuvõttes nähtub taas, et reaalselt toimib desinformatsiooni levitamise kanalina hoopis Eesti Ekspress ise. See, mida tehakse, on läbinähtav: Objektiivi, kui reaalselt valitsusest sõltumatut väljaannet püütakse häbimärgistada Venemaa desinormatsiooni levitamise kanalina, et juhtida sedasi tähelepanu kõrvale asjaolult, et ise tegutsetakse valitsuse narratiivide võimendina. Ekspress naudib valitsuse rahalist toetust ja sildistab alusetult valitsuskriitilisi hääli viisil, mis ei vasta mitte kuidagi vaba ja sõltumatu ajakirjanduse tunnustele."
Tõenäoliselt pole Ekspressi arvamusloo autor vaadanud pisut pikemalt sisse lisaks RMX Newsi, sest tegemist on Venemaa vaenuliku ja Ukraina sõbraliku konservatiivse väljaandega, mille ainsaks "süüks" on asjaolu, et see ei ole pahempoolne, ega toeta laste soomuutmist ning suurt asendamist.
Ekspressi arvamuslugu käsitles lisaks 28. detsembril eetrisse läinud "Meediakriitika" saade, milles juhitakse muuhulgas tähelepanu, et arvamusloo üks olulisemaid "Venemaa väärteabe" näiteid ehk "Ukraina biolaborite infopesu" toetub tegelikult Ameerika Ühendriikide valitsuse kõrge julgeolekuametniku Victoria Nulandi poolt kinnitatud faktidele.
Toimetas Karol Kallas