Saksa keskladudes on praeguse seisuga üle 150 miljoni vaktsiinidoosi ja tarned jätkuvad. Valitsus otsib võimalusi vaktsiiniostu lepingu katkestamiseks või tarnete ajatamiseks.
Koroonavaktsiinide varu jätkab aina kasvamist, kirjutab Die Welt. See sunnib Saksa valitsust otsima võimalusi tarnelepingu katkestamiseks või tarnete ajatamiseks, kuna ilmselgelt enamus vaktsiine kasutusse ei lähe ja need tuleb aegumise tõttu hävitada, mis on omakorda kulukas.
Lisaks olemasolevale laovarule on Saksamaa kohustatud vastu võtma veel 130 miljonit vaktsiinidoosi, mille ravimifirmad peaksid tarnima käesoleva aasta jooksul. Samal ajal ei ole tervishoiuministeerium vaatamata ostu mastaapsusele ja kallidusele „usalduslikel põhjustel" nõus lepinguid avalikustama.
Samuti vaikib ministeerium vaktsiiniostu kogukulu kohta. Hetkel on enamvähem teada hinnanivoo Euroopa tasandil. Hinanguliselt on ainuüksi Pfizeriga sõlmitud lepinguid 35 miljardi euro ulatuses. Seeläbi kindlustas EL 1,8 miljardi doosi tarnimise. Saksa parlamendi asepresident Wolfgang Kubicki on hämmastunud, et üleüldse sellises koguses vaktsiine telliti: „Lõppude-lõpuks räägime me siin miljarditest eurodest, mis maksumaksjaid koormavad."
Kuivõrd koroonaolukord käesoleval aastal suure tõenäosusega ei halvene, siis tähendab see ligi 280 miljoni vaktsiinidoosi aegumist ja nende kulukat hävitamist. Berliin tahab olukorda leevendada sellega, et käesolevaks aastaks tellitud vaktsiinid tarnitaks hiljem. Valitsus on kontaktis Eurooopa Komisjoni ja ravimikompaniidega ning läbirääkimised käivat „lojaalsuse ja usu põhimõtete kohaselt", sõnas tervishoiuministeeriumi pressiesindaja. Selle kohaselt peaks lepingupooled austama ka teise poole huve ja soove.
„Sõda Ukrainas, kõrged energiahinnad ja suur inflatsioon on teravdanud EL liikmesriikide eelarvete seisu," lausus pressiesindaja koroonapandeemia olukorra muutumist kommenteerides ja viitas muuhulgas ka „rahvastiku kõrgele immuunsusele".
Vaktsiiniostu taga olev tervishoiuminister Karl Lauterbach on lisaks valitsuserakondade etteheidetele ka opositsiooni kriitika all. „Aasta tagasi sõlmis minister Lauterbach vaktsiinide miljardiostu, mis on ennekuulmatu," märkis kristlik-konservatiivse partei tervishoiuekspert Tino Sorge. „Tol ajal rääkis ta vaktsiinide puudusest, mida aga kuni tänaseni pole olnud. Otse vastupidi." Lauterbachi vaktsineerimise prognoos oli tema sõnul „kaugel reaalsusest ja seda ei saavutatud kunagi."
Toimetas René Allik